Plac budowy zimą - o czym pamiętać?

Materiały budowlane źle znoszą zimę. W czasie tej pory roku zagrożenie dla nich stanowią zarówno niskie temperatury, jak i opady deszczu i śniegu przyczyniające się do ich niszczenia. Jeśli więc zbliża się zima, a na placu budowy zalegają niewykorzystane dotąd materiały, musimy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie tak przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak i ewentualnymi złodziejami.

Budowa domu ma to do siebie, że bez względu na to, jak byśmy się nie starali, rzadko przebiega dokładnie tak, jak wskazywałby na to harmonogram prac. Niestety, okres zimowy ma tu szczególnie duże znaczenie i dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że w czasie tej pory roku jest zwykle wstrzymywana. Nie można jednak zapominać o tym, że materiały budowlane i sprzęt to rozwiązania o dużej wartości materialnej.

Jeśli więc nie będziemy przechowywać ich prawidłowo, ich właściwości mogą ulec istotnemu pogorszeniu. Martwy okres na budowie jest też czasem, w którym zaglądają na nią nieproszeni goście. Jeśli więc chcemy uniknąć strat, konieczne jest znalezienie dla nich odpowiedniego, zadaszonego miejsca, a także szczelne zamknięcie przynajmniej niektórych z nich.

Gdzie przechowywać materiały budowlane?

Przechowywanie materiałów budowlanych zimą wcale nie musi być skomplikowane. Pomocna może się okazać wiata, garaż, a nawet wznoszony dopiero budynek, jeśli jest on już zadaszony. Sprawdza się to zwłaszcza w odniesieniu do styropianu, stali, chemii budowlanej oraz wełny mineralnej. Jeśli dysponujemy zaprawami, klejami, płynnymi hydroizolacjami oraz innymi materiałami budowlanymi tego typu, musimy liczyć się z tym, że minusowe temperatury nie są dla nich najkorzystniejsze.

Bardzo często mogą zamarzać, a ich rozmrożenie może przyczynić się do utraty przez nie najważniejszych właściwości. Powszechnym zjawiskiem jest też rdzewienie nieosłoniętej stali. Polskie Normy na szczęście precyzują to, w jaki sposób mamy składować materiały budowlane i chemiczne, warto więc zapoznać się z tego rodzaju wytycznymi i stosować się do nich.

Zabezpieczenie budowy

Zabezpieczenie chemii budowlanej

Nie wolno też zapominać o zabezpieczaniu podłoża zarówno przed korozją i kwasami, jak i przed materiałami łatwo palnymi. Te ostatnie mogą być szczególnie groźne, nie wolno więc trzymać ich w pobliżu materiałów chemicznych, o których wiadomo, że są w stanie przyczynić się do łatwego zapłonu. Jeśli więc dysponujemy chemią budowlaną w sporych ilościach, najlepiej składować ją w oddzielnym pomieszczeniu.

Sprzęt powinien zostać otoczony przez nas troską wcale nie mniejszą niż materiały budowlane, najlepiej więc jeszcze przed zimą oczyścić go i sprawdzić jego działanie tak, aby przywracanie go do gotowości do pracy nie zajęło nam zbyt wiele czasu. Może się okazać, że problematyczne będą nawet resztki pozostawionego w betoniarce betonu, warto więc zabezpieczyć się przed tego rodzaju niedociągnięciami.

Zabezpieczenie sprzętu budowlanego

Naturalne wydaje się unikanie pozostawiania sprzętu bezpośrednio na placu budowy. Jeśli nikt go nie monitoruje, zainteresowanie ze strony złodziei jest tylko kwestia czasu. Gdy mamy do czynienia z materiałami sypkimi takimi, jak cement i gips, powszechną praktyką jest składowanie ich w workach. Te powinny być układane krzyżowo w stertach, choć należy unikać układania w nich więcej niż dziesięciu warstw.

Sypkie materiały budowlane zimą powinny być przechowywane w pomieszczeniach, warto też zadbać o to, by były one zamknięte i suche. Nie można też zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany. Jeśli mamy do czynienia z gipsem, powinna ona wynosić nawet pół metra. Kruszywa budowlane takie, jak piasek, najlepiej usypywać w pryzmach. Tu warto zwracać uwagę na podłoże pod pryzmą, najlepiej sprawdza się bowiem podłoże betonowe.

Kategorie: Budowa domu,

Autor

Redakcja macsimum.com.pl