Materiały termoizolacyjne budowlane

Jeśli chcemy, aby ciepło wytworzone przez urządzenia grzewcze nie uciekało z pomieszczeń, musimy pomyśleć o termoizolacji. O warstwie izolacji termicznej najczęściej mówimy w kontekście tych materiałów, które odpowiadają za ograniczenie przepływu ciepła przez przegrody budowlane takie, jak choćby stropy, ściany, dachy oraz fundamenty. Warto mieć na uwadze i to, że współczesny rynek materiałów budowlanych może nam zaproponować materiały przeznaczone do wznoszenia ścian, które charakteryzują się znacznie lepszą izolacją termiczną niż te, które stosowaliśmy do tej pory. Co więcej, pozwalają one na budowanie relatywnie cienkich ścian jednowarstwowych, które, pomimo to, spełniają dość surowe normy, które odnoszą się do izolacyjności cieplnej budynków nawet, jeśli nie stosujemy dodatkowych materiałów odpowiadających za izolację.

Tu warto wspomnieć choćby o pustakach ceramicznych oraz o bloczkach wykonanych z betonu komórkowego. Istnieją parametry o szczególnym znaczeniu dla materiałów odpowiadających za termoizolację budynku. Jednym z najważniejszych okazuje się być współczynnik przewodzenia ciepła. Co do zasady, im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza jest automatycznie izolacyjność cieplna danego materiału. Taki niski współczynnik jest charakterystyczny między innymi dla produktów powstających z wykorzystaniem wełny mineralnej, styropianu oraz wełny szklanej, nic więc dziwnego, że właśnie po nie najczęściej sięgają współcześni inwestorzy. Produkty z wykorzystaniem wełny mineralnej charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła w granicach od 0,033 do 0,045 W/m·K. Wełna mineralna jest przy tym uważana nie tylko za rozwiązanie trwałe, ale i za takie, które odznacza się wytrzymałością na odkształcenia.

izolacja domu, budowa

Dodatkowo jest niepalna i nietoksyczna, nie trzeba przy tym martwic się o to, że ulegnie degeneracji, jeśli narazimy ją na kontakt z tymi substancjami, które posiadają rozpuszczalniki. Niestety, nie jest to rozwiązanie wolne od wad, a największym problemem wydaje się to, że produkty wykonane z wełny mineralnej dość łatwo wchłaniają wodę, co sprawia, że charakterystyczne dla nich właściwości termoizolacyjne ulegają pogorszeniu. Jeśli chcemy zmniejszyć nasiąkliwość, możemy zdecydować się na zabiegi impregnacyjne z wykorzystaniem oleju mineralnego. Produkty na bazie wełny mineralnej są nie do przecenienia, gdy zależy nam na tłumieniu hałasu, możemy więc liczyć na to, że ocieplenie będzie sprawdzało się znakomicie także w roli izolacji akustycznej. Wełna mineralna oraz szklana jest sprzedawana nie tylko pod postacią płyt, ale również mat i granulatu.

Płyty charakteryzują się przy tym zróżnicowanymi wymiarami, dzięki czemu można je dostosować bez trudu do indywidualnych potrzeb zgłaszanych przez klienta zainteresowanego złożeniem na nie zamówienia. Tu szczególną uwagę należy poświęcić płytom laminowanym, te bowiem są jednostronnie powlekane folią aluminiową. Ta odbija ciepło, nic więc dziwnego, że z płytami tego typu mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy pojawia się konieczność ocieplenia poddasza. Osoby, które poszukują rozwiązania pozwalającego na ocieplenie ścian dwuwarstwowych mogą też zdecydować się na tak zwane płyty lamelowe dostępne w sprzedaży w dużym wyborze. Jeśli zależy nam na ociepleniu dachu płaskiego, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w tym celu płyt dwuwarstwowych przy założeniu, że warstwa zewnętrzna będzie twarda i zdolna do przenoszenia dużych obciążeń, a warstwa wewnętrzna – miękka i charakteryzująca się dobrymi właściwościami izolacyjnymi

Kategorie: Izolacje,

Autor

Redakcja macsimum.com.pl