Charakterystyka mniej typowych materiałów o pochodzeniu organicznym

Gdy analizujemy materiały izolacyjne wykonane z włókien lnianych i modyfikowane włóknem syntetycznym w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na gęstość wynoszącą w tym przypadku 30-42 kg/m3. Współczynnik przewodzenia ciepła to w tym przypadku 0,040 W/(m.K), a klasa palności jest określana jako B2.

Innym ciekawym materiałem są tak zwane izolacje próżniowe typu VIP. Pojawiają się one już od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a choć w Polsce są mało znane, nie oznacza to, że nie można się z nimi spotkać. Potencjalnych nabywców często zniechęca do nich wygórowana cena, problemem może być jednak i to, że mówimy o rozwiązaniach, dla których charakterystyczna jest dość skomplikowana technologia montażu. W przypadku tych płyt warstwowych ich rdzeń jest zamknięty w specjalnym opakowaniu próżniowym.

Najczęściej składa się on z polistyrenu oraz poliuretanu, choć często mamy też do czynienia z oryginalnym połączeniem, na jakie składa się krzemionka, tlenek tytanu oraz tlenek węgla. Panel ma pewne cechy szczególne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje niskie przewodzenie ciepła. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że wszystkie mechanizmy wymiany ciepła ulegają redukcji. Zmniejszenie przewodzenia ciepła jest możliwe także dzięki postawieniu na materiały porowate, nie bez znaczenia jest jednak również bardzo istotne obniżenie ciśnienia gazu, który znajduje się w ich porach.

Także samo opakowanie panelu poprzez promieniowanie pozwala na istotne obniżenie przewodzenia. Wszystkie elementy panelu są zresztą unikatowe i chronione przez patenty. Ostateczna izolacyjność cieplna panelu jest wyrażana przez współczynnik przewodzenia ciepła i nie zależy jedynie od materiału, jaki wypełnia jego wnętrze. Nie mniej istotny jest w jej przypadku materiał obudowy, a w pewnym zakresie także charakterystyczne dla niego wymiary geometryczne.

Materiały izolacyjne

Izolacja transparentna

Ciekawym rozwiązaniem są także izolacje transparentne. Aby zrozumieć zasadę ich działania wypada przypomnieć, że w przypadku klasycznych izolacji cieplnych mamy do czynienia z nieprzezroczystymi materiałami, dla których charakterystyczny jest dość niski współczynnik przewodzenia ciepła. Tu naczelną zasadą jest zresztą ograniczenie strumienia ciepła, jakie jest oddawane do otoczenia. Izolacja transparentna powinna nie tylko ograniczać uciekanie ciepła, do jakiego dochodzi przez zewnętrzną przegrodę budowlaną, ale także – przepuszczanie światła słonecznego, co owocuje tak zwanymi zyskami słonecznymi.

Mamy więc do czynienia z trzyszybowym oszkleniem, które jest wypełnione kryptonem, granulatem z aerożelu krzemionkowego oraz ze strukturami komórkowymi i kapilarnymi z tynkami szklanymi. Aerożel krzemionkowy zasługuje w tym kontekście na szczególną uwagę, daje się bowiem poznać jako znakomity izolator. Jeśli połączymy go z innymi materiałami przeźroczystymi, możemy liczyć na strukturę charakteryzującą się wyjątkowo korzystnymi właściwościami cieplnymi, która może przewodzić promieniowanie światła słonecznego.

Nowoczesna oszczędność

O ograniczeniu zużycia energii w budownictwie mówi się coraz więcej, zwraca się przy tym uwagę na to, że mamy do czynienia z zadaniem, które nie traci na aktualności i w przyszłości jego rola będzie jedynie rosła. Oczywiście, poszukując najlepszych materiałów izolacyjnych możemy odwoływać się do wielu rozwiązań, a technologie promowane jako rozwiązania przyszłości idą w parze z metodami z powodzeniem stosowanymi od lat. Co więcej, naprawdę skuteczne rozwiązania nie muszą dziś być nie tylko drogie, ale również skomplikowane ze względu na proces instalacyjny.

Kategorie: Materiały budowlane,

Autor

Redakcja macsimum.com.pl