Podstawowe informacje o gazobetonie

Budownictwo, podobnie jak praktycznie wszystkie inne dziedziny naszego życia, podatne jest na zmiany trendów. Niektóre technologie i materiały stają się popularne, o innych zapominamy. Są też wiecznie młode klasyki, takie jak chociażby gazobeton znany szerzej jako beton komórkowy.

Jest to materiał bardzo chętnie wybierany przez inwestorów i wykonawców, ale dlaczego właściwie tak się dzieje? Moda sama w sobie na pewno nie jest tutaj odpowiedzią.

Popularność materiałów budowlanych

W gospodarce wolnorynkowej materiałów budowlanych na rynku nie brakuje ani pod względem ilościowym, ale pod względem różnorodności. Możemy przebierać wśród licznych propozycji różnych producentów. Często wybierana jest ceramika poryzowana i niezmiennie popularne są silikaty, zwłaszcza przy ścianach wielowarstwowych. Nie można zapomnieć również o bloczkach i pustakach z keramzytobetonu. Wszystkie te produkty mają swoje określone właściwości i raz będą się sprawdzały lepiej, a raz trochę gorzej.

Z pustaków ceramicznych korzysta się zwykle ze względu na ich ekologiczność i ogólną przyjazność dla środowiska. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne typu mróz i upały, jak również niestraszna im wilgoć. Niestety, pustaki ceramiczne są kruche i nie zawsze mają odpowiedni wymiar. Trzeba je też zawsze tynkować.

W naszym kraju cały czas bardzo popularne są także silikaty, które jednak nie nadają się do wszystkich elementów konstrukcyjnych głównie ze względu na swoją oraz to, że potrzebują specjalnej izolacji hydrologicznej. Izolacja termiczna silikatów również pozostawia wiele do życzenia.

Beton komórkowy

Alternatywą dla powyższych opcji z całą pewnością jest beton komórkowy, czyli gazobeton. Jego parametry są przyzwoite, a szereg zalet decyduje o tym, że wielu inwestorów sięga właśnie po tę opcję.

Do uzyskania gazobetonu potrzebujemy cementu, w charakterze spoiwa wykorzystywane jest wapno, a kruszywem jest piasek pub mieszanka piasku z popiołem. Jako spulchniacz występuje sproszkowane aluminium, które wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia uwalniając wodór. Wodór powoduje spulchnienie masy i wytwarza w nim pory, skąd wypychane jest powietrze. Zaprawy różnego typu dobrze się ze sobą łączą.

Parametry betonu komórkowego

Najważniejsza w kwestii gazobetonu jest trwałość tego materiału. Nie ulega korozji biologicznej i chemicznej oraz jest odporny na mróz. Akumulacja termiczna gazobetonu jest przyzwoita. Jest to istotne, ponieważ przekłada się na dobre warunki mikroklimatyczne wewnątrz budynków zbudowanych w tej technologii. Wykonane z użyciem gazobetonu ściany „oddychają”, czyli następuje dobre przepuszczanie pary wodnej, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje odpowiednia wilgotność powiększając ich komfort.

Wykonawcy cenią sobie gazobeton ze względu na łatwość jego obróbki. Nie ma większych problemów z przycinaniem bloczków do potrzeb i ich szlifowaniem, jeśli niedokładność jest niewielka. Wytrzymałość gazobetonu na ściskanie jest też wystarczająca, by nie był to materiał, o który trzeba się specjalnie troszczyć.

Wśród wad gazobetonu należy wymienić przede wszystkim jego słabe właściwości pod względem izolacji termicznej. Jest to też materiał, który trzeba mocno zabezpieczać w transporcie i na placu budowy, ponieważ może zamoknąć, a do tego może się odkruszyć, jeśli ostanie uderzony.

Ceny i rodzaje betonu komórkowego

Każdy producent posiada szeroką gamę produktów z gazobetonu. Różnią się one wielkością elementów oraz ich gęstością. Im większa gęstość, tym większa wytrzymałość bloczków i gorsze właściwości izolacyjne. Ceny są zależne od kombinacji wszystkich elementów.

Kategorie: Materiały budowlane,

Autor

Redakcja macsimum.com.pl