Jak obniżyć koszty budowy domu?

Budowa domu wiążę się z dużymi i nieprzewidzianymi kosztami. Jak sprawić, aby koszty te były znacząco niższe? W artykule podpowiemy, gdzie można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Na czym można zaoszczędzić?

Zdecydowanie podczas budowy domu są elementy na których można zaoszczędzić. To duża inwestycja, dlatego przed podjęciem budowy dobrze zastanowić się na jakich elementach możemy zaoszczędzić.

Działka budowlana

Dobrze jest postawić na działkę budowlaną, która umiejscowiona będzie poza miastem. Najdroższe działki znajdują się w mieście. Ważne jest też postawienie na nieco mniejsze działki, których wielkość nie przekracza powierzchni od 500 do 700 m2.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Wybór gotowego projektu domu

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu naszego przyszłego domu. Architekci zazwyczaj chcą dość sporą sumę za przygotowanie projektu domu. Wielu inwestorów z pewnością znajdzie gotowy plan domu, których jest wiele na rynku nieruchomości. Bez problemu gotowy projekt domu można dopasować do potrzeb każdej rodziny.

Dom bez podpiwniczenia

Choć dom z piwnicą ma wiele pozytywnych cech, to jednak wiążę się z dodatkowymi kosztami. Z racji, że piwnica jest dodatkową kondygnacją i wymaga dodatkowego nakładu finansowego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze.

Budowa domu jest opłacalna?

Jeśli skupimy się na aspektach, które pozwolą nam zaoszczędzić na budowie domu, to całe przedsięwzięcie okaże się bardzo opłacalne. Budowa domu jednorodzinnego może się okazać o wiele tańszym rozwiązaniem, niż kupno nowego mieszkania w centrum miasta. Ceny mieszkań oscylują w przedziale od 400 do nawet 800 tysięcy złotych. Dom jest lepszą alternatywą jeśli cenimy ciszę i spokój. Wiele osób decyduję się także na budowę domu metodą gospodarczą. Polega ona na samodzielnym wykonaniu niektórych prac budowlanych – np. wykopanie gruntu, murowanie ścian działowych, czy ocieplanie budynku. Dotyczy to także wszelkich prac wykończeniowych, jak kładzenie paneli, czy malowanie ścian.