Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Może się wydawać, że wraz z kupnem nowego mieszkania, kończy się mnóstwo problemów i od teraz będzie łatwiej. Niestety jest to złudne myślenie. Tak naprawdę, to właśnie teraz do gry wchodzi optymalizacji kosztów, aby jak najwięcej zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania w stanie deweloperskim. Czym należy się kierować?

Początkowa decyzja

Na samym początku musimy jasno określić, czy wykończenia wnętrza podejmiemy się samodzielnie, czy też wynajmiemy do tego ekipę profesjonalistów. Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. W pierwszym przypadku, zaletą są na pewno zmniejszone wydatki, które musielibyśmy zainwestować w pomoc profesjonalistów. Wydatkiem będzie jedynie koszt materiałów budowlanych, oraz nasz czas. Wadą jest oczywiście to, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie po zakończeniu remontu. Wadą jest także to, że przy wynajęciu ekipy remontowej, jesteśmy narażeni na znacznie większe koszty, aczkolwiek w kontrze stoi argument, że remontem zajmą się profesjonaliści. Jeżeli nawet dokonają jakichś uchybień, zawsze będzie można zgłosić reklamację, która może zostać rozstrzygnięta na naszą korzyść.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Koszt materiałów budowlanych

Nie bez przyczyny, koszt materiałów budowlanych jest głównym wyznacznikiem tego, ile tak naprawdę wyniesie nas remont nowego mieszkania. Można zakupić wysokiej jakości materiały i cieszyć się nimi przez wiele lat. Jednak można też kupić znacznie tańsze zamienniki, które nie spowodują pustki w naszym portfelu, jednakże ich jakość i wytrzymałość, wraz z upływem lat może znacząco spadać. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku materiałów budowlanych nie ma sensu oszczędzać i warto nawet trochę poczekać, aby zebrać odpowiednią ilość pieniędzy na kupno budulca wysokiej jakości.

Miejsce zamieszkania

Miejsce zamieszkania jest częstym wyznacznikiem tego, ile tak naprawdę wydamy pieniędzy na nasz remont. W większych miastach, materiały budowlane, oraz ekipy profesjonalistów są znacznie droższe, niż w mniejszych miejscowościach. Wybierając lokalizację naszego nowego mieszkania, powinniśmy mieć to na uwadze, jak będą kreowały się ceny wykończenia w przyszłości. Dzięki temu, będziemy mogli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, których nikt z nas nie chce doświadczyć.