Co warto wiedzieć o zaprawie wapiennej?

Bardzo często okazuje się, że eksploatacja konstrukcji pozostawia wiele do życzenia przede wszystkim dlatego, że kardynalne błędy popełniono na etapie doboru odpowiedniej zaprawy. Nie warto więc już na starcie rezygnować z zaprawy wapiennej, okazuje się bowiem, że jest ona mocna i trwała pomimo obiegowych opinii na swój temat, które zwykle nie zachęcają do zainteresowania się nią.

Warto zresztą przyjrzeć się choćby średniowiecznym budowlom i gotyckim murom miejskim, które mają się dobrze właśnie dlatego, że cegły kładziono właśnie na zaprawie wapiennej. Wiele z nich cieszy nas również dziś, o czym można przekonać się choćby podziwiając zamek królewski na Wawelu i legendarną Krzywą Wieżę we włoskiej Pizie.

Dziś coraz odważniej mówi się o tym, że wapno było z powodzeniem wykorzystywane nawet przed pięcioma tysiącami lat. Warto zatem wzbogacić naszą wiedzę na temat zaprawy wapiennej i przekonać się o tym, dlaczego jej popularność utrzymuje się przez cały czas na wysokim poziomie.

Zaprawy wapienne

Dziś mówimy zaprawach tradycyjnych i nowoczesnych. Zaprawy wapienne oraz cementowo-wapienne zalicza się przy tym do pierwszej z wymienionych grup. Zaprawa wapienna jest ceniona szczególnie wysoko, nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia ze znakomitym komponentem murarskim, który wraca obecnie do łask nawet pomimo ciągłej popularności taniego cementu. Mamy tu do czynienia z klasycznymi, sprawdzonymi rozwiązaniami – chemią budowlaną, wodą oraz piaskiem. Powrót do zaprawy wapiennej można dostrzec zwłaszcza analizując tendencje charakterystyczne dla państw Europy Zachodniej, gdzie ceni się ją wysoko przede wszystkim z uwagi na typową dla niej trwałość.

Czy warto sięgać po zaprawę wapienną?

W Polsce nadal podchodzi się do niej z pewną ostrożnością i to nawet pomimo tego, że chętnie sięga się po zaprawę wapienno-cementową. Trudno się temu jednak dziwić, wiele ekip budowlanych promuje bowiem przede wszystkim zaprawy cementowe z domieszkami przekonując swoich klientów bardzo niskimi cenami tego rodzaju rozwiązania. Już sam skład zaprawy wapiennej zasługuje na uwagę, nie jest bowiem skomplikowany. Bazuje ona na mieszaninie wapnia, wody oraz piasku, które są ze sobą połączone w odpowiednich proporcjach.

Co warto wiedzieć o zaprawie wapiennej?

Wykorzystanie zaprawy wapiennej

Zaprawa wapienna może wykorzystywać zarówno wapno gaszone, jak i zwykły piasek. Jeśli chcemy skorzystać z zaprawy wapienno-cementowej, również w tym wypadku kruszywem znajdującym zastosowanie jest piasek płukany tak, aby nie niósł żadnych zanieczyszczeń. W tym przypadku dołącza się do niego wapno, wodę oraz cement. Ten ostatni ma do spełnienia dość istotną rolę, jest bowiem tak zwanym spoiwem hydraulicznym.

Wiązania za jego pośrednictwem są możliwe dzięki reakcjom, jakie zachodzą pod wpływem wody. Samo wapno to spoiwo mineralne, dzięki któremu sama zaprawa staje się bardziej plastyczna. Jeśli zdecydujemy się na jego wykorzystanie możemy mieć pewność, że nie dojdzie do zaburzenia tak zwanej gospodarki wilgotności. Mówiąc kolokwialnie, sprawia ono, że ściany mogą oddychać.

Zalety zaprawy wapiennej

Wapno jest też doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na tym, aby nie pojawiały się różnego rodzaju nieszczelności. Ma ono również właściwości grzybobójcze, a jego obecność w zaprawie przyczynia się do tego, że zyskuje ona na przyczepności. Ta ostatnia cecha zasługuje na szczególną uwagę, w tym kontekście bowiem wapno okazuje się znacznie lepsze niż cement.

Zaprawę wapienną można przygotować bezpośrednio na placu budowy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby nabyć ją wprost od producenta. Jeśli decydujemy się na pierwsze rozwiązanie, pamiętajmy o rygorystycznym przestrzeganiu norm wykonania oraz konsystencji.