Na czym polega bezwykopowa renowacja kanałów?

Każda instalacja wodno-kanalizacyjna prędzej czy później ulegnie zużyciu. Zainstalowane materiały przez lata podlegają ciągłej eksploatacji, z czasem doprowadzając do awarii. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być mikropęknięcia, które z czasem powiększają się, aż wreszcie są na tyle duże, że wymagają gruntownej naprawy. Wymiana całego rurociągu może być kosztowna i długotrwała, dlatego istnieje inne rozwiązanie, jakim jest bezwykopowa renowacja kanałów. Na czym polega ta technika?

Kraking statyczny

Metoda krakingu statycznego jest często wykorzystywanym sposobem na renowację lub wymianę rur podziemnych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu pożądany efekt można uzyskać w krótkim czasie. Co istotne, metoda jest całkowicie bezinwazyjna, co oznacza, że ingerencja w środowisko naturalne jest niemal zerowa.

Do przeprowadzenia wymiany kanału metodą krakingu statycznego niezbędny jest sprzęt w postaci urządzenia, które wyposażono w głowicę oraz wyciągarkę. Można je zastosować przy wielu kruszcach, wśród których znajduje się między innymi kamionka, żeliwo, beton, stal, cement lub tworzywa sztuczne. Praca głowicy polega na kruszeniu i wciskaniu w grunt występujących tam zasobów. Istotny jest dobór odpowiedniej średnicy urządzenia, choć część prac odbywa się także z zamysłem powiększenia otworu. Rozmiary urządzenia pozwalają swobodnie dotrzeć do pomieszczeń o niewielkiej szerokości, takich jak studzienki kanalizacyjne czy piwnice.

Na czym polega bezwykopowa renowacja kanałów?

Jak wyglądają prace?

Przed rozpoczęciem prac należy poddać przewody kanałowe gruntownemu czyszczeniu. W kolejnym etapie niezbędna jest ocena wnętrz przewodów. Wykonuje się to zdalnie, używając w tym celu sterowanej kamery. Bieżący stan rurociągu szczegółowo opisywany jest w raporcie. Po części o charakterze inspekcyjnym następuje faza renowacji, polegająca na kruszeniu starych rur przy jednoczesnym wciąganiu nowych. Dzięki temu nie ma potrzeby robienia nowych wykopów, a czas pracy jest wyraźnie skrócony.

Nowo założony materiał spełnia wszelkie wymogi związane z wydajnością hydrauliczną. Ostatnim etapem prac jest ponowna inspekcja wnętrz rurociągów za pomocą zdalnie sterowanej kamery, a końcowy raport jest jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa przeprowadzonych działań.

Fachowcy gotowi do pracy

Usługi renowacji rurociągów może przeprowadzić wyłącznie fachowa ekipa dysponująca profesjonalnym sprzętem. Prac w okolicach Krakowa podejmie się firma LES-GAZ, której wieloletnia działalność i doświadczenie personelu uczyniły z niej lidera w tej dziedzinie. Firma wykonuje usługi bezwykopowej renowacji kanałów, sterowane wiercenia horyzontalne, wiercenie w betonie, jak również trudni się montażem instalacji gazowych, wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania.

O solidności pracowników firmy świadczy certyfikat ISO 9001:2000 uzyskany w 2003 roku. Dokument potwierdza, że wszelkie prace zlecane ekipie firmy, wykonywane są rzetelnie i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Materiał przygotowany z LESGAZ - bezwykopowa renowacja kanałów.