Budowa domu parterowego - największe zalety

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością - tak przekonują nas pracownicy biur projektowych. Jakie są największe zalety tego rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tekście.

Czym są domy parterowe?

Domy parterowe, często nazywane również jednopiętrowymi to budynki, w których cała przestrzeń mieszkalna znajduje się na jednym poziomie. Integralną częścią takiego domu może być poddasze - zaadoptowane lub nie. Daje ono dodatkowe możliwości konstrukcyjne. Dzięki dodatkowej przestrzeni możliwe jest proste podniesienie całego budynku, tworząc dodatkowe piętro mieszkalne.

Takie budynki cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu parterowego ze względu na długą listę korzyści, jakie oferuje to rozwiązanie. Oto najważniejsze z nich.

Brak schodów - większe bezpieczeństwo dla dzieci i osób starszych

Największą zaletą domów parterowych jest łatwość dostępu do przestrzeni mieszkalnej - zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci. Brak schodów sprawia, że przemieszczanie się pomiędzy pokojami jest prostsze. Ponadto rodzice z małymi dziećmi mogą z łatwością mieć je na oku podczas jedzenia, zabawy lub snu, ponieważ znajdują się one na jednym poziomie i nie muszą się martwić, że spadną ze schodów lub balkonu na wyższym piętrze.

Budowa domu parterowego - największe zalety

Niższy koszt budowy

Kolejną zaletą jest to, że koszt materiałów budowlanych jest zazwyczaj niższy przy budowie domu piętrowego. Dzieje się tak dlatego, że do budowy domu parterowego potrzeba znacznie mniej materiałów. Oszczędza się również na kosztach robocizny, ponieważ nad projektem nie pracuje jednocześnie tak wiele osób. W praktyce, koszt budowy takiego domu może być nawet kilkadziesiąt procent niższy niż w przypadku budowy domu dwupiętrowego.

Niższe koszty utrzymania

Jedną z głównych zalet domów parterowych jest ich energooszczędność. Brak drugiej kondygnacji powoduje, że ich powierzchnia jest znacznie mniejsza, potrzeba mniej energii do wytworzenia ciepła potrzebnego do ogrzania całego budynku. To istotny argument dla domowego budżetu - różnice w rachunkach za ogrzewanie (ale również energię) mogą wynosić nawet kilkanaście procent miesięcznie.

Domy parterowe - idealne rozwiązanie dla rodzin

Za budową domu parterowego przemawia długa lista zalet. Między innymi dlatego, są one tak chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Są tańsze w budowie i utrzymanie. Dodatkowo gwarantują większe bezpieczeństwo dla dzieci oraz osób starszych, a przy tym pozostawiają możliwość rozbudowy o kolejną kondygnację.