Jak wybrać dobry samozamykacz?

Wybór odpowiedniego samozamykacza zmienia się w zależności od wielu różnych czynników, w tym preferencji klienta, opcji producenta i specyfikacji budynku. Należy też zwrócić uwagę na rozmiar i wagę drzwi, ich lokalizację, częstotliwość otwierania i zamykania, miejsce montażu, przystępność i prędkość zamykania.

Jak wybrać dobry samozamykacz?

Co to jest samozamykacz?

Samozamykacz nazywany jest też często zamykaczem. Cieszy się coraz większą popularnością. Jest to urządzenie mechaniczno-hydrauliczne. Wykorzystuje ruch i siłę, którą włożyliśmy, aby otworzyć drzwi. Po zamontowaniu takiego urządzenia, drzwi samoczynnie się zamykają. Sprężyna, dzięki amortyzatorom, wolno domyka drzwi.

Kiedy warto zamontować samozamykacz?

Ogólnie rzecz biorąc, samozamykacze są stosowane zazwyczaj w miejscu o średnim i dużym natężeniu ruchu. Są wyjątkowo trwałe. Istnieją opcje dla drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych.

W wielu miejscach możemy zamontować samozamykacz. Przepisy prawne określają, w których sytuacjach wymagany jest montaż samoczynnie zamykających się drzwi. Samozamykacz należy zamontować w drzwiach:

  • przeciwpożarowych,
  • do ustępów i pomieszczeń oddzielających bezpośrednio te pomieszczenia,
  • z kontrolą dostępu,
  • furtki i bramki.

Sprawdza się idealnie w drzwiach zewnętrznych, prowadzących do firmy, klatki schodowej w bloku lub sklepu. Można go też problemu zamontować w drzwiach wewnętrznych. Dzięki samozamykaczowi, możemy skutecznie zabezpieczyć pomieszczenie z ważnymi dokumentami lub drogocennymi przedmiotami.

Warto również wspomnieć, że wyraźnie zmniejsza straty cieplne we wnętrzach. Ciepłe powietrze w pomieszczeniu nie wywiewane jest tak szybko, dzięki błyskawicznemu zamknięciu drzwi.

Jak wybrać dobry samozamykacz?

Jak wybrać dobry samozamykacz?

Wybierając samozamykacz zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jaką funkcję ma pełnić. Możemy znaleźć model z regulacją. Wtedy modyfikujemy działanie sprężyny i amortyzatorów. Samozamykacz regulujemy dzięki specjalnemu zaworowi. W ten sposób ustalamy, w jaki sposób i jak szybko mają się zamknąć drzwi. Nowoczesne samozamykacze mają wiele przydatnych funkcji. Czasami mogą mieć funkcję antywiatrową. Po zamontowaniu samozamykacza, zyskujemy pewność, że drzwi nie otworzą się nagle i gwałtownie pod wpływem silnego podmuchu wiatru. W wielu sklepach znajdziemy też urządzenia sterowane na pilota lub z czujnikiem ruchu.

Wybierając samozamykacz do drzwi wejściowych, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, aby obsłużyły ciężkie drzwi. Tego typu samozamykacz powinien być wszechstronny.

Takie urządzenie możemy zamontować w szklanych drzwiach. Zwróćmy wtedy szczególną uwagę na funkcję regulujące jego pracę. Pamiętajmy, że takie drzwi muszą się zamykać powoli. Wtedy szkło się nie rozbije. Możemy wybrać samozamykacz z funkcją antywiatrową.

Samozamykacz do drzwi przesuwnych jest specyficzny. Należy go zamontować na prowadnicy. W ofercie znajdziemy zarówno pełnowymiarowe, jak niewielkie rozmiary. Małe urządzenia sprawdzą się idealnie w przesuwnej szafie.

Samozamykacze różnią się ceną. Najtańsze kosztują 50 zł, a najdroższe nawet 400 zł.

Artykuł: przy współpracy z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl - oferującysamozamykacze.