Ile kosztują łącza wodociągowe i kanalizacyjne?

Budując swój własny i wymarzony dom należy pamiętać, aby połączyć się z istniejącą siecią kanalizacyjną i wodociągową. Ile to kosztuje, jak to zrobić oraz kto powinien to wykonać?

Kto płaci za przyłącza?

Zgodnie z polskim prawem osoba ubiegająca się o przyłączenie do istniejącej sieci jest zobowiązana do zapłaty nie tylko za samo przyłączenie do sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej, ale również do studni wodomierzowej.

Ile kosztuje przyłączenie do istniejącej sieci?

To, jaki będzie całkowity koszt przyłączenia do sieci, zależy od bardzo wielu czynników, o których należy pamiętać. Na samym początku należy wykonać rysunki techniczne. Następnie dokonać samego przyłączenia. Nie obędzie się również bez prac geodezyjnych, które w tym przypadku będą bardzo ważnym etapem. Cena również zależy od warunków cenowych panujących w danej miejscowości. W dużym mieście zapłacimy oczywiście więcej niż w małym mieście.

Ile kosztują łącza wodociągowe i kanalizacyjne?

Jaki zatem może być szacowany koszt? Wyniesie on od 550 zł do 800 zł za metr przyłącza. Jak najbardziej możemy zlecić to firmie wodno-kanalizacyjnej, która kompleksowo zajmie się tą sprawą. Z drugiej strony możemy również zatrudnić projektanta oraz wykonawcę. Prawdopodobnie koszt będzie wtedy znacznie niższy niż w przypadku zatrudnienia firmy.

Czy przyłącza wymagają zgłoszenia?

Zgodnie z panującym prawem budowlanym osoba ubiegająca się o przyłączenie do istniejącej sieci, nie ma obowiązku zgłoszenia tego faktu do Starostwa Powiatowego. Musi jednak zobowiązać się do tego, że wszelkie przyłącza zostaną naniesione na mapę zasadniczą. Jest to jedyny wymóg względem państwowych instytucji.

Wiele osób twierdzi, że koszt przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej jest często za wysoki. Należy jednak spojrzeć na to z drugiej strony. Firma wykonująca przyłączenie jest odpowiedzialna nie tylko za podłączenie nowej posesji, ale również odpowiada za ewentualne naruszenie struktur istniejącej sieci. Ponadto musi ona zapoznać się z rysunkami technicznymi, gdyż każda działka charakteryzuje się unikalnymi właściwościami, które często stanowią potencjalny problem w wykonaniu przyłącza.