Okna, czyli o nowoczesnych rozwiązaniach

Każdy, kto kiedykolwiek budował dom czy remontował mieszkanie, wie jak ciężki jest wybór takiego rozwiązania, jak okna. Mimo iż w codziennym życiu nie zwracamy na niezbyt wielkiej uwagi, to mają one ogromny wpływ na nasze życie. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się ich produkcją i oferują ogromną ilość rodzajów.

Okna – na to trzeba zwrócić uwagę

Oczywiście istnieje ogromna ilość czynników, na jakie musimy zwrócić uwagę, decydując się na zakup okien i wbrew pozorom cały proces wyboru odpowiednich nie kończy się na wskazaniu odpowiedniego koloru. Do najważniejszych cech ważnych przy ich wyborze należą między innymi:

Współczynnik przenikalności ciepła

Przenikalność ciepła oznaczana jest symbolem U, a jeżeli mówimy o oknach możemy spotkać też literę Uw. Im niższa wartość wskaźnika, tym lepiej dla naszego domu, ponieważ informuje nas, o tym ile ciepła przedostanie się przez nasze okno po jego zamontowaniu. Krótko mówiąc, jak wiele ciepła nam „ucieknie” z mieszkania. Ten rodzaj parametru musi być określony dla całego okna, a nie tylko jego części.

Okna, czyli o nowoczesnych rozwiązaniach

Odporność na deszcz oraz wiatr

Ogromny wpływ na wytrzymałość okna ma wskaźnik mówiący, jak rama okienna ugina się pod siłą wiatru. Wartości tego parametru wahają się od A1 do C5, a najniższa dopuszczalną wartością dla okien wykonanych z PVC jest klasa B2. W tej kategorii rozważa się również przepuszczalność powietrza, co oznacza nic innego, jak szczelność skrzydeł, którą mają za zadanie zapewnić odpowiednie uszczelki oraz prawidłowo wykonana rama. Wartość tego wskaźnika waha się od 1 do 4, przy czym 4 to najlepszy wynik.

Ochrona przed hałasem

Ten wskaźnik szczególnie ważny jest w dużych miastach, w których życie nigdy nie zasypia, a gwar ulic dociera do naszych mieszkań nawet w nocy. Parametr ten oznaczony jest literką Rw, a jego wartość podajemy w decybelach. Dostarcza nam informacji, w jaki sposób nasze okno wycisza dźwięki z zewnątrz. Wraz ze wzrostem wartości wskaźnika możemy liczyć na większą ciszę w naszym domu.

Wybór odpowiednich okien nie jest łatwy, jednak dzięki poznaniu określonych parametrów łatwiej nam będzie podjąć decyzję o wyborze najlepszych dla nas okien.