Jak osłonić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem

Lato ma to do siebie, że często bywa upalne. Świecące słońce z jednej strony mobilizuje do większej aktywności na świeżym powietrzu, a z drugiej jest pretekstem do tego, by znaleźć chłodne i osłonięte miejsce, w którym można było się schować przed nadmiernym nasłonecznieniem. Idealną przestrzenią może być balkon lub taras, pod warunkiem, że będzie odpowiednio osłonięty.

Parasol na tarasie

Jeśli chcemy osłonić taras przed słońcem, warto użyć parasol ogrodowy, tym bardziej, że z łatwością uda się nam go dostosować do stylu naszego domu. Parasol instalujemy na przeznaczonej do tego celu bazie, dzięki czemu zawsze wtedy, gdy uznamy, że dalsze korzystanie z takiej osłony nie jest nam potrzebne, będziemy mogli łatwo zdemontować taką konstrukcję. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej stabilnym montażu, możemy przymocować parasol albo do ściany, albo do podłogi.

Jak osłonić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem

Taras skąpany w roślinności

Ciekawym i zarazem jednym z najprostszych rozwiązań, chociaż też i czasochłonnych, jest dbanie o żywą roślinność. Na balkonach warto posadzić rośliny pnące, bądź też takie, które można dowolnie przycinać. Oczywiście na upragniony efekt przyjdzie trochę poczekać, a na efektywną ochronę przed słońcem jeszcze dłużej – trzeba liczyć, że nawet kilka lat.

Osłonięcie tarasu za pomocą markiz i rolet

Jeśli zależy nam na tym, by zasłonić taras już teraz, warto zdecydować się na markizy, które łatwo się składa i rozkłada. Dzięki nim możemy sami przesądzić o tym, jak dużo promieni słonecznych ma się przedostawać do mieszkania, na balkon, czy na taras. Markizy są proste w obsłudze, a obecnie wyjątkowo łatwe, ponieważ można je regulować za pomocą pilota, gdyż są one wyposażone w silnik elektryczny.

Jeżeli natomiast poszukujemy tańszego odpowiednika, możemy skusić się na rolety. Mogą być one wykonane z eleganckiego materiału, takiego jak bambus i podwieszane nad daną przestrzenią. Jeśli przytłacza nas upał, możemy bardzo szybko rozsunąć konstrukcję, która zagwarantuje nam odpowiedni cień i przyjemny chłód. Rolety są jednak dobrym wyjściem tylko wtedy, gdy mamy częściowo zadaszony taras, w przeciwnym wypadku trudno będzie zamocować rolety w taki sposób, by zasłaniały całą powierzchnię. Wyjątkiem jest samodzielna konstrukcja, jednak takie rozwiązanie choć skuteczne, to jednak mało eleganckie.

Żagiel na taras

Jeśli wciąż nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani, możemy wziąć pod uwagę żagiel, czyli coś pomiędzy parasolem, a markizami. Taka konstrukcja świetnie się sprawdza, a przy tym sprawia, że taras prezentuje się niezwykle wakacyjnie. Żagle doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także przed opadami deszczu, co zależy wyłącznie od ich wielkości, a także od kształtu.

Dla wybrednych – pergola

Pergola to bardziej złożona konstrukcja, składająca się z elementów metalowych, aluminiowych, bądź drewnianych i z materiału, który ma osłonić daną przestrzeń przed promieniami słońca. Jeśli chcemy stworzyć ciekawą i oryginalną konstrukcję, warto od góry osłonić się płótnem, a po bokach zastosować zieleń. Minusem pergoli jest to, że nie można jej szybko złożyć, a po rozłożeniu będzie ona w znacznym stopniu wpływać na wygląd tak budynku, jak i ogrodu.

Jak osłonić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem

A może stała konstrukcja

Jeśli chcemy, by taras osłoniła stała konstrukcja, warto o niej pomyśleć już na fazie projektowania domu. Najważniejsza jest trwałość, a do wyboru mamy konstrukcję wykonaną z drewna, z metalu, z aluminium, z poliwęglanu, z blachodachówki, czy z wielu innych. Oprócz wytrzymałości ważne jest też to, by materiał był odporny na działanie UV. Ponadto warto sprawdzić, w jakim miejscu konstrukcja łączy się z budynkiem i czy ma spad.

Specjalne maty na taras i osłony

Osłona tarasu może być zarówno pozioma, jak i pionowa. Pionowe maty będą co prawda wymagały postawienia specjalnej konstrukcji, niemniej jeśli z jednej strony przedstawia się niezbyt dobry widok, to wówczas mata pionowa będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli chcemy się osłonić nie tylko przed słońcem, ale również i przed sąsiadami, wtedy warto zdecydować się na panele ogrodzeniowe.

Parę słów o pergotendach i roletach foliowych

Ciekawym wyborem mogą być rolety foliowe, które potrafią doskonale osłonić przed słońcem, a jednocześnie nie zabierać widoku pięknego nieba, czy oświetlenia. Możemy je zamocować na stałe, bądź też na sezon, traktując jak zwijane rolety, a wówczas będzie można je schować w aluminiowej kasecie.

Z kolei pergotendy to połączenie ramy pergoli i markizy. Możemy dzięki nim uzyskać efektywną osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem, regulując to, ile światła wpada na taras, czy do domu. Podobnie, jak w przypadku markiz, możemy manualnie sterować konstrukcją, bądź też elektrycznie, na pilota. Pergotendy należą do stałych konstrukcji, dlatego też już na etapie ich zamawiania warto dokładnie zastanowić się nad rozmiarami takiej struktury, a także nad tym, z jakiego materiału powinna ona być wykonana.