Jak skutecznie walczyć z pleśnią w domu?

Wilgoć jest obecna w niejednym wnętrzu, jest to coś zupełnie naturalnego, ponieważ codzienne czynności generują powstawanie pary wodnej, która osiada na ścianach. Oczywiście sama obecność wilgoci nie zapowiada niczego złego, jednak pojawienie się plam jest sygnałem do wprowadzenia kategorycznych ruchów, które są w stanie uratować wnętrze przed grzybami, pleśnią i unoszącym się zapachem stęchlizny.

Dlaczego we wnętrzach powstaje pleśń

Na pojawienie się pleśni i grzybów narażone są pomieszczenia, w których dochodzi do nieprawidłowego przepływu powietrza. Dobrze wykonana izolacja jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci nawet w małych łazienkach i drewnianych kuchniach. Nie bez znaczenia jest także niski poziom ocieplenia. Chłodne ściany są doskonałym miejscem do osadzania się wilgoci w postaci skroplonej pary wodnej. Oczywiście brak szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej to kolejną przyczyną rozprzestrzeniania się wilgoci. Nawet niewielka awaria może w dłuższym czasie doprowadzić do dużego ośrodka pleśni, który będzie trudny do usunięcia. Konserwacja i stała kontrola instalacji może być bardzo ważnym działaniem w profilaktyce niebezpiecznego zawilgocenia.

Jak skutecznie walczyć z pleśnią w domu?

Jak radzić sobie z dużą wilgotnością?

Już na etapie wykończenia wnętrz warto pamiętać o zabezpieczeniu się na wypadek dużej wilgotności. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele specjalistycznych farb i materiałów, które charakteryzują się wysoką hydrofobowością. Łazienki czy kuchnie dobrze jest pomalować specjalnymi farbami, które będą odpychać cząsteczki wody. Dobrze jest zabezpieczyć te wnętrza odpowiednią wentylacją i nie zapominać o ich wietrzeniu. Warto pamiętać, że profilaktyka może pomoc oszczędzić nie tylko zdrowie i nerwy, ale także budżet domowy. Walka z pleśnią i grzybem bardzo często kończy się generalnym remontem, ponieważ inne metody zazwyczaj są jedynie krótkotrwałe, a pleśń ponownie powraca, w tym samym miejscu. Nie jest to reguła, ale wiele przypadków ukazuje, że bez odpowiedniej wentylacji i przygotowania remont jest najlepszym wyjściem.