Popularne materiały termoizolacyjne I

Materiały termoizolacyjne mają coraz ważniejszą rolę do odegrania w budownictwie. Związane jest to z naciskiem na oszczędzanie energii, a im lepsze materiały termoizolacyjne są użyte w przypadku danego budynku, tym jest on bardziej oszczędny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że materiały termoizolacyjne wykorzystywane są nie tylko na elementach stykających się z warunkami zewnętrznymi.

W praktyce wykorzystujemy bardzo różne materiały termoizolacyjne o różnych cenach i właściwościach.

Wełna mineralna

Jeden z najpopularniejszych materiałów cechujący się też dobrą izolacją akustyczną i jest skuteczny w walce z zagrożeniem pożarowym. Jego zaletą jest zdolność do przepuszczania pary. Trzeba zauważyć, że wełna mineralna to dwa różniące się od siebie wyraźnie produkty: wełna skalna oraz wełna szklana. Wełnę skalną wytwarza się z bazaltu, co poprawia jej i tak znakomite właściwości ogniochronne, a wełnę szklaną produkuje się albo z piasku kwarcowego, albo ze szkła z recyklingu.

Wełnę mineralną dostaniemy w płytach, matach lub granulatach. W najlepszych produktach wełny mineralnej w wełnie jest jedynie 5%, ponieważ reszta to powietrze, którego współczynnik przewodzenia ciepła λ może wynosić 0,032–0,045 W/mK, co zapewnia tak dobre właściwości izolacyjne wełnie mineralnej. Taki układ to też wysoka sprężystości elastyczność, co z kolei ułatwia układanie wełny. Wagę tego faktu docenią wszystkie osoby, które kiedykolwiek ocieplały dach, konstrukcje szkieletowe oraz stropy belkowe.

Nie jest oczywiście tak, że wełna mineralna jest bez wad. Największym problemem jest jej nasiąkliwość, a kiedy wełna wejdzie w kontakt z wodą, bardzo szybko wytraca wszystkie swoje właściwości ochronne. Wilgotna izolacja powoduje dodatkowo przenoszenie wody na inne elementy konstrukcyjne, drewniane i murowane, co powoduje ich bezpośrednie niszczenie, przemarzanie, a także podnosi zagrożenie wystąpieniem pleśni i grzybów.

Popularne materiały termoizolacyjne I

Ryzyko zawilgocenia można ograniczać poprzez stosowanie folii paroszczelnej. Użyteczna jest także folia wiatroszczelna, której zadaniem z kolei jest eliminowanie ruchów powietrza wewnątrz wełny, co poprawia jej właściwości izolacyjne.

Podstawowe zastosowania wełny mineralnej to ocieplanie ścian znajdujących się powyżej poziomu terenu, stropów oraz połaci dachowych. Trzeba pamiętać, by się odpowiednio zabezpieczyć w czasie prac poprzez zastosowanie rękawic, masek i okularów ochronnych. Lotne włókna wełny mogą być niebezpieczne.

Wyroby z wełny

Wełnę w praktyce wykorzystuje się w postaci płyt (miękkich, półtwardych i twardych), mat i filców (wykończonych welonem szklanym, folia aluminiową lub siatką z drutu ocynkowanego), a także jako granulatów do wdmuchiwania w zabezpieczane przestrzenie.

Styropian

Polistyren ekspandowany, jak prawidłowo nazywa się styropian, jest tańszą alternatywą dla wełny. Nie oznacza to wcale, że jest alternatywą złą. Jest to substancja spieniana, dzięki czemu aż 98% jej objętości stanowi powietrze, co daje nam współczynnik przewodzenia ciepła λ niektórych wyrobów nawet na poziomie 0,033–0,045 W/mK.

Wielką zaletą styropianu jest niska nasiąkliwość, dzięki czemu można go bez obaw stosować tam, gdzie wata byłaby ryzykowna, czyli na przykład przy fundamentach. Doceniana jest też niska waga styropianu i całkowite blokowanie przepuszczania pary.

Także styropian ma swoje wady. W czasie pożaru się topi, co może być niebezpieczne, ponieważ uwalniają się trujące dymy. Jest też bardzo podatny na wiele substancji chemicznych powodujących jego natychmiastowe zniszczenie.

Styropian kupimy jako granulat lub płyty o ustalonych gabarytach.