Bezwykopowa renowacja sieci wykładziną CIPP
Bezwykopowa renowacja wodociągów i kanalizacji sprawdzi się doskonale w miastach. Dzięki niej prace nie będą tak uciążliwe dla mieszkańców. Ponadto ta nowoczesna metoda skraca czas robót. Pozwala też sporo zaoszczędzić pieniędzy. Jej kolejną zaletą jest to, że tylko minimalnie ingeruje w otaczające środowisko.
Nowoczesne technologie z zastosowaniem CIPP
Wykładziny CIPP, czyli tzw. rękawy, to rury utwardzane na miejscu. Podczas renowacji powstaje nowa, utwardzona powłoka, wewnątrz istniejącego już przewodu. Ta bezwykopowa renowacja sieci jest bardzo wydajna. Pozwala skutecznie naprawić uszkodzone i nieszczelne przewody. Mogą mieć średnicę od DN 20-300 cm. Powodem jest duży ciężar rękawa. Wykładzina CIPP może mieć grubość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Wybierając odpowiednią grubość, należy mieć na uwadze parametry statyczno-wytrzymałościowe.
Ta metoda jest popularnie wykorzystywana do naprawy rur kamionkowych, żeliwnych i żelbetowych. Ponadto można ją zastosować do renowacji rur betonowych, stalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych.
Specjaliści do uszkodzonej rury wprowadzają elastyczny rękaw. Po ukształtowaniu i podgrzaniu rękawa, odpowiednio się go utwardza. Przylega do wewnętrznej powierzchni naprawianego rurociągu i dostosowuje się do jego kształtu. Wykładzina CIPP pełni funkcję zastępczego przewodu. Dokładnie pokrywa wszelkie pęknięcia i uszczelnia rurę. Uniemożliwia infiltrację rur i eksfiltrację ścieków.
Z czego wykonane są rękawy CIPP?
Rękawy wykonane są z kompozytu, zawierającego włókninę syntetyczną lub włókna szklane. Nasączone są w żywicy winyloestrowej, epoksydowej lub poliestrowej. Od strony zewnętrznej mogą być pokryte folią poliuretanową lub polietylenową. Proces nasączania może być przeprowadzony u producenta lub na budowie. Rękawy mogą być utwardzane parą wodną, gorącą wodą lub promieniami UV.
CIPP utwardzany promieniami UV
Biorąc pod uwagę wysoką wydajność roboczą, małą ingerencję w środowisko i niewielką uciążliwość społeczną, najlepiej sprawdzi się rękaw z włókna szklanego utwardzany za pomocą lampy UV.
Prace budowlane składają się z kilku etapów. Najpierw uszkodzony przewód jest dokładnie czyszczony. Następnie wprowadzana jest folia poślizgowa. W kolejnym etapie wprowadzany jest z odpowiednią prędkością i siłą uciągu nasączony żywicą CIPP z włókna szklanego. Później za sprawą powietrza pod dużym ciśnieniem, rękaw zostaje rozprężony. Dzięki temu perfekcyjnie dopasuje się do kształtu naprawianego przewodu. Następnie specjaliści wprowadzają wózek z lampą UV. Pobudza żywicę do reakcji. Utwardzanie żywicy jest w pełni kontrolowane przez fachowców. Na koniec specjalny robot frezuje przyłącza kanalizacyjne.
Ta metoda utwardzania cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest nowoczesna i ma wiele zalet. Żywica razem z włóknem szklanym są materiałem konstrukcyjnym. Parametry wytrzymałościowe CIPP zdecydowanie wolniej się obniżają. Ponadto w ten sposób utwardzony rękaw wyróżnia się wodoszczelnością na najwyższym poziomie.