Jak wybrać odpowiedni papier ścierny?

Materiały ścierne mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich na szeroką skalę zarówno do prowadzenia drobnych prac w domu, jak i na skalę przemysłową. Powszechny dostęp do nich zapewnia każdy dobrze zaopatrzony sklep z materiałami ściernymi, którego asortyment jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie papier odpowiedni do prowadzonej przez siebie pracy. Prawidłowy wybór materiału ściernego ma bowiem kluczowe znaczenie, czy szybko i sprawnie uda nam się przeprowadzić prace oraz jakie rezultaty osiągniemy.

Materiały ścierne a rodzaj prowadzonych prac

Każdy remont oraz innego rodzaju prace wykończeniowe wymagają użycia materiałów ściernych. Jednym z najpopularniejszych z nich jest papier ścierny, który posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań. Za jego pomocą możliwe jest szlifowanie powierzchni, usuwanie z mebli wierzchniej warstwy przed ich pomalowaniem na nowy kolor lub wygładzanie świeżo otynkowanych ścian. Wybór odpowiedniego materiału ściernego zależy od rodzaju powierzchni poddawanej obróbce oraz sposobu wykonywania pracy.

Jednym z najważniejszych parametrów materiałów ściernych, które należy wziąć pod uwagę przy ich doborze, jest gradacja. Im ziarna są grubsze i ostrzejsze, tym niższa gradacja materiału ściernego. Taki papier ścierny najlepiej sprawdza się na pierwszym etapie prac – pozwala sprawnie usunąć nierówności i stare warstwy. Materiały ścierne o niższej gradacji najlepiej sprawdzają się natomiast do szlifowania, wygładzania oraz nadania powierzchni estetycznej gładkości w celu przygotowania jej do dalszych prac. Papiery ścierne o zróżnicowanej gradacji posiada w swojej ofercie każdy sklep z materiałami ściernymi – gradacja jest oznaczona literą P i numerem, który im jest niższy, tym z niższą gradacją mamy do czynienia.

Jak wybrać odpowiedni papier ścierny?

Papiery ścierne do pracy z drewnem i metalem

Materiały ścierne doskonale sprawdzają się do szlifowania i wygładzania różnego rodzaju powierzchni. Z ich udziałem możemy obrabiać takie materiały, jak m. in. drewno, metal, szkło, ceramikę, a także popularne w ostatnich latach tworzywa sztuczne. Oczywiście przed przystąpieniem do prac należy dowiedzieć się, jaki materiał ścierny najlepiej nadaje się do ich wykonywania. W tym celu można odwiedzić sklep z materiałami ściernymi, którego obsługa z pewnością doradzi odpowiednie akcesorium lub poszukać tych informacji online.

Drewno i metal są dwoma najpopularniejszymi materiałami, które mogą być poddawane obróbce za pomocą papieru ściernego. Metal jest zdecydowanie trudniejszym i bardziej wymagającym materiałem, a dopasowanie do niego materiału ściernego w największej mierze zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć. W sytuacji, kiedy zależy nam na usunięciu wierzchniej warstwy rdzy, starej farby czy innego rodzaju zabrudzeń, warto sięgnąć po papier ścierny o gradacji z przedziału P60-P80. Jeśli natomiast chcemy poddać metalową powierzchnię polerowaniu, użyjmy papieru o wyższej gradacji P400-P500.

Również praca z drewnem wymaga doboru odpowiedniego materiału ściernego. Na początkowym etapie poleca się sięgnąć o papier o niższej gradacji, np. P24, za pomocą którego usuniemy stare warstwy materiału. Następnie należy stopniowo zwiększać gradację przechodząc kolejno do papierów P60, P80 i wyższych pamiętając przy tym, że szlifowanie na połysk wykonuje się za pomocą papierów o wysokiej gradacji.