Co wybrać na podłogę w łazience?

Podłoga stanowi bardzo ważną część w całej aranżacji łazienki. Powinna się charakteryzować odpornością na wilgoć, być antypoślizgowa i prosta w utrzymaniu czystości. Ponadto ważny jest również jej aspekt wizualny, czyli odpowiednio pasować do całości wystroju. Co zatem najlepiej wybrać na podłogę w łazience? Na który materiał postawić? Oto kilka informacji na temat najczęściej wybieranego rozwiązania posadzkowego w łazience, a mianowicie o płytkach.

Płytki w łazience

Jednym z najczęściej występującym materiałem w łazienkach na posadzkach są płytki. Tworzy się je z kilku materiałów, które są nieco zróżnicowane od siebie, a mianowicie może powstać gres szkliwiowy, który jest odporny na zabrudzenia, uszkodzenia oraz kontakt z wodą. Z kolei spiek kwarcowy to cienka płyta wielkoformatowa, która bardzo często imituje marmur. Jest on niezwykle wytrzymały i odporny na wszelkie plamy. Innym rodzajem płytek jest terakota, którą tworzą szkliwione płytki z oczyszczonej gliny drobnoziarnistej, która jest również solidnym materiałem. Podobne właściwości ma klinkier, a cotto zalecane są do wykładnia w momencie posiadania ogrzewania podłogowego.

Co wybrać na podłogę w łazience?

Parametry płytek

Znaczenie odgrywają również cechy płytek. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz detergenty, chronić przed poślizgnięciem i być łatwe w utrzymaniu czystości. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kształtów płytek. W sklepach można dostać przykładowo kafle kwadratowe, prostokątne, heksagonalne czy oktagonalne. Dzięki tym różnym kształtom można tworzyć ciekawe i wyjątkowe formy. Podobnie jest z kolorystyką płytek, jest jej mnóstwo, praktycznie we wszystkich odcieniach, a dodatkowo także takie imitujące np. drewno czy marmur. Warto pamiętać, że jasne płytki optycznie powiększają przestrzeń, co jest istotne w mniejszych pomieszczeniach.  W łazienkach w zależności od preferencji wykładane są mniejsze lub większe kafle. Te większe idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Mimo to do mody łazienkowej wracają także te mniejsze kafle, nawiązujące do łazienek w Warszawskich kamienicach.