Dlaczego warto wybrać samozamykacz?

Zasadniczo samozamykacz jest urządzeniem, które automatycznie zamyka drzwi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny być montowane w każdych drzwiach przeciwpożarowych. Wtedy zyskujemy pewność, że drzwi zamkną się prawidłowo za każdym razem.

Gwarantują też szybkie i dokładne zamknięcie drzwi, gdy tylko wejdziemy do wnętrza. Dzięki nim możemy też lepiej kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Ciepło nie ucieknie tak szybko z pomieszczenia. Samozamykacz zwiększa też komfort użytkowania budynku. Nie musimy się bać, że wejdą do niego nieproszeni goście.

Dlaczego warto wybrać samozamykacz?

Dlaczego warto zamontować samozamykacz?

Po zamontowaniu samozamykacza, zyskujemy pewność, że drzwi są szczelnie zamknięte. Możemy je otworzyć za pomocą klucza lub panelu sterującego. Dzięki temu zwiększa bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w budynku. Dlatego montuje się je w większości obiektów użyteczności publicznej i na strzeżonych osiedlach.

Pozwalają też łatwiej kontrolować temperaturę powietrza we wnętrzu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Biorąc pod uwagę szeroki wybór samozamykaczy, możemy bez problemu dopasować je do stylu wnętrza. Mogą być bardzo stylowe, a jednocześnie odpowiadać wymogom architektonicznym. Nowoczesne samozamykacze są najczęściej aluminiowe lub żeliwne. Czasami są też osłonięte puszką z tworzywa sztucznego. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą mieć matową lub błyszczącą powłokę.

Wielką zaletą samozamykaczy jest możliwość łatwego dopasowania do drzwi stalowych i szklanych. Bardzo popularne są niewidoczne samozamykacze wpuszczane w skrzydło. Co prawda trudniej się je montuje, ale wyglądają ciekawiej.

Wybierając samozamykacz, zwróćmy uwagę na to, jakie jest natężenie ruchu w danym pomieszczeniu. Jeśli natężenie jest bardzo duże, wybierzmy ekstremalny i bardzo mocny samozamykacz. Ma funkcję antywiatrową. Dzięki niej drzwi nie otworzą się gwałtownie i nieoczekiwanie, gdy powieje silny wiatr.

Samozamykacze możemy montować w zasadzie w każdych drzwiach zewnętrznych. Montaż nie jest drogi. Chronią nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub nieproszonymi gośćmi.

Są urządzeniami mechanicznymi lub elektromechanicznymi. Dzięki nim drzwi zamkną się prawidłowo, po wcześniejszym otwarciu. Można je zamontować w bramie, furtce, w drzwiach wewnętrznych lub zewnętrznych. Urządzenie mechaniczne otwiera skrzydło drzwi dzięki sile naszych rąk. Z kolei elektromechaniczny samozamykacz wykorzystuje siłownik.

Dlaczego warto wybrać samozamykacz?

Popularne zastosowanie samozamykaczy

Samozamykacze możemy podzielić na:

  • nawierzchniowe (montowane są na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwi lub na ramie przy zawiasach),
  • schowane w ościeżnicy,
  • schowane w podłodze,
  • schowane w skrzydle drzwiowym.

Samozamykacze skutecznie zabezpieczają wnętrza przed niepotrzebną ucieczką ciepła. Dlatego są często montowane w drzwiach do klatki schodowej. Chronią też przed intruzami. Nowoczesne samozamykacze mają zębatkę. Wykonuje ruchy obrotowe ramienia. Dostępne są w wersji soft (w zaokrąglonej puszce) i classic (z klasycznym, ostrym obramowaniem).

Artykuł: przy współpracy z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl - oferujący samozamykacze.