Osuszanie budynków
Wiele osób posiadających piwnice, podpiwniczenia lub budynki, które zostały posadowione na podmokłych gruntach, ma problem z zawilgotnieniem ścian. Ten problem dotyczy przeważnie osób, które posiadają lokale, które były budowana kilkadziesiąt lat temu, gdy jeszcze nie były tak dobrych materiałów budowlanych, które odpowiednio izolowałyby fundamenty i ściany od podłoża. Dlatego na rynku powstały firmy, dla których podstawą działalności jest osuszanie budynków.
Skąd bierze się wilgoć w budynku
Wilgoć w budynkach, przeważnie bierze się ze słabo zaizolowanych fundamentów, oraz ław fundamentowych. Woda i wilgoć występująca w gruncie, swobodnie przenika do porów ław fundamentowych, oraz cegieł, po czym przemieszcza się w górę budynku. Tym sposobem, wilgoć wchodząc w mury od fundamentów, przemieszcza się do góry ścian i może wychodzić na kolejnych piętrach.
Powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednie odizolowanie ławy fundamentu od podłoża, a dokładniej, zastosowanie nieodpowiedniej warstwy folii zabezpieczającej lub innych form zabezpieczenia przed wilgocią. Proces nasiąkania ścian wilgocią jest długotrwały i może trwać latami. Na rynku istnieją jednak firmy, które zajmują się osuszaniem budynków za pomocą nowoczesnych metod, takich jak na przykład iniekcje specjalistycznych substancji uszczelniających.
Czym grożą zawilgocone ściany
Zbagatelizowanie zawilgoconych ścian, może skutkować pojawieniem się w budynku pleśni i grzybów. Takie ryzyko występuje nie tylko w przypadku piwnic, lecz także w przypadku kolejnych pięter budynku, więc nie warto ignorować żadnych oznak tego, że do murów, w niekontrolowany sposób dostaje się wilgoć. W momencie, gdy mury będą już mocno zawilgocone, osuszenie ich będzie dużo trudniejsze, niż w przypadku podjęcia szybkiej reakcji w momencie pojawienia się pierwszych oznak problemu.
Metody osuszania budynków
Najpopularniejszą metodą osuszania budynków jest zastosowanie iniekcji. Ta metoda polega na nawierceniu ścian przy samych fundamentach, oraz wprowadzeniu do nich specjalistycznych substancji. Przeważnie są to specjalnie opracowane żywice lub substancje syntetyczne, których podstawową właściwością jest to, że nie rozpuszczają się w wodzie. Takie działanie sprawia, że wilgoć wnikając w fundament budynku, na pewnym etapie napotyka fizyczną barierę, której nie jest w stanie przeniknąć. Taka metoda jest bardzo skuteczna, jednak jej wykonanie należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, oraz skorzystać z profesjonalnego sprzętu, który został stworzony do tego typu prac.
Po przeprowadzeniu iniekcji, budynek osusza się jeszcze przez jakiś czas, podczas którego należy zadbać o to, aby w budynku było odpowiednio sucho i ciepło, a jednocześnie umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza. Mogą o to zadbać profesjonalne nagrzewnice budowlane.
Kluczem do sukcesu podczas osuszania budynków, jest korzystanie z wyspecjalizowanego sprzętu, oraz materiałów najwyższej jakości, które dadzą gwarancję, że nie będzie trzeba robić poprawek, gdyż w wypadku tych prac, są one bardzo utrudnione i problematyczne.
Partnerem artykułu była firma Suez.com.pl.