Uszczelki samoprzylepne – czym są i gdzie możemy je stosować?
Uszczelka to jeden z najważniejszych elementów instalacyjnych. Możemy spotkać ją praktycznie wszędzie począwszy od okien, a kończąc na obiegach i kanałach przepływowych. Ma ona najczęściej za zadanie tak umocnić łączenia między elementami, aby nie było możliwe wypłynięcie żadnej substancji. To jednak nie wszystko. Często artykuły te pełnią również rolę izolatorów drgań i zabezpieczają akustycznie.
Wyróżniamy wiele odmian uszczelek. Można zaliczyć do nich odmiany zaciskowe, wsuwane, kołnierzowe, ale również samoprzylepne. To właśnie tym ostatnim poświęcimy poniżej najwięcej uwagi.
Co to jest uszczelka samoprzylepna?
Być może niektóre osoby nie są w stanie wyobrazić sobie, w jaki sposób wygląda samoprzylepna uszczelka. Okazuje się, że nie jest to nic skomplikowanego. Produkt z jednej strony jest wyposażony w klej, którego funkcjonalność zostanie uaktywniona dopiero po zdjęciu folii ochronnej. Można powiedzieć, że takie uszczelnienie działa na zasadzie taśmy. Co ciekawsze, sam wygląd zewnętrzny przypomina właśnie te, standardowe artykuły klejące.
Nośnik uszczelki, wykonany z gumy lub kauczuku i pokryty zabezpieczonym folią klejem, jest nawinięty na rolkę i posiada określoną długość. Szerokości robocze są zależne w większości od producenta, choć zdarzają się przypadki dopasowywania wymiaru na życzenie klienta.
Sporą zaletą tego typu produktów jest łatwość w wymiarowaniu uszczelnianych elementów i łatwy sposób montażu. Wystarczy przyłożyć uszczelkę w odpowiednie miejsce, a następnie zdjąć folię ochronną bez obawy o to, czy uda się trafić z ilością kleju w taki sposób, by ten nie wypłynął spod warstwy uszczelnienia.
Rodzaje uszczelnień samoprzylepnych
W zależności od materiału nośnika i sprzyjających mu warunków pracy, wyróżnia się kilka odmian uszczelek samoprzylepnych. Do najczęściej stosowanych zaliczamy pianki APTK/EPDM. Materiały te doskonale spisują się w kwestii niwelowania drgań i chronią przed przedostawaniem się powietrza czy wilgoci. Niemal każdy producent uszczelek gumowych potwierdzi, że kauczuk spieniony doskonale sprawdza się jako nośnik dla tego typu zastosowań. Cechuje go przede wszystkim odporność na przeróżne kwasy i chemikalia, benzyny czy promieniowanie UV i wysokie temperatury. Można użyć go niemalże wszędzie, począwszy od branży automotive, aż po budownictwo.
Do bardziej popularnych możemy zaliczyć jeszcze uszczelki piankowe PE. Te posiadają bardzo zbliżone właściwości do wcześniej opisywanych. Różnicą jest natomiast zastosowanie agresywnego kleju termoplastycznego, który działa dopiero po podaniu wysokiej temperatury.
Z ważniejszych odmian warto wymienić jeszcze uszczelki korkowe, filcowe czy nawet butylowe. Każda z nich posiada swoje mocne i słabe strony oraz zastosowania, w których czuje się najlepiej.
Zastosowania uszczelek samoprzylepnych
Samoprzylepne taśmy uszczelniające często przydają się w branży okiennej. Warto obkleić nimi przerwy powstające między oknem a parapetem. Odczujemy to szczególnie zimą w postaci zachowywanego wewnątrz pomieszczenia ciepła, ale i latem, kiedy w przypadku deszczu, krople bijące o parapet nie będą wywoływać drgań.
Podobnie uszczelniać możemy również drzwi. Co więcej, artykuły te możemy znaleźć jeszcze w kanałach wentylacyjnych.