Przemysł odzieżowy a środowisko naturalne.

Przemysł odzieżowy jest jednym z działów przemysłu lekkiego. Polega on na wytwarzaniu odzieży z różnego rodzaju surowców. Coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie produkcji ubrań na środowisko naturalne. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Wpływ branży odzieżowej na środowisko naturalne

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie branża odzieżowa tuż po branży paliwowej jest uznawana za jednego z największych trucicieli środowiska naturalnego. Wynika to przede wszystkim z tego, że produkcja ubrań odpowiedzialna jest za emisję miliardów ton gazów cieplarnianych. A to nie jedyny problem, który ma negatywny wpływ na nasza planetę. Należy również wspomnieć o wysypiskach ubrań. Sąsiedztwo takich miejsc nie należy do przyjemnych, a ponadto wysypiska ubrań zajmują duża powierzchnię. Warto także dodać, że do uprawy bawełny, która jest jednym z najpopularniejszych materiałów tekstylnych stosuje się wiele środków owadobójczych, które mają zły wpływ na środowisko.

Przemysł odzieżowy a środowisko naturalne.

Jak jeszcze produkcja ubrań wpływa na naszą planetę?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej wymieniają elementy swojej garderoby, kupując nowe ubrania, które czasami założą tylko raz. Takie działanie nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Należy pamiętać o tym, że do produkcji ubrań zużywa się ogromne ilości wody. Takie duże zużycie tego cennego zasobu prowadzi do pustynnienia wielu obszarów. Niekorzystny wpływ na środowisko naturalne mają również barwniki, chemikalia i inne substancje, które stosowane są do farbowania ubrań. Często trafiają one w postaci ścieków do ziemi i do wód zatruwając je. Ubrania, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów mogą zawierać w sobie niebezpieczne substancje, które zagrażają zdrowiu. Choć nie jest to bezpośrednio związane ze środowiskiem to warto także dodać, że dużo kontrowersji budzą warunki pracy osób zatrudnionych przy produkcji ubrań chociażby w Chinach. Wiele osób zaczyna, więc zwracać uwagę, na to jaką strategię stosuje dana marka. Mądre wybory i świadoma konsumpcja są obecnie niezwykle ważne.