Przegląd najbardziej wartościowych instalacji grzewczych
Już w trakcie eksploatacji budynku liczymy na to, że ponoszone przez nas koszty związane ze zużyciem energii będą jak najniższe. Osiągnięcie tego celu ma najwięcej szans na powodzenie, jeśli o odpowiednich instalacjach grzewczych pomyślimy już na etapie budowy domu.
Nowoczesna instalacja grzewcza powinna być przede wszystkim oszczędna, coraz więcej wagi przywiązuje się dziś jednak i do tego, aby nie wpływała niekorzystnie na środowisko naturalne, które nas otacza. W związku z tym nie powinna emitować do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o kolektorach słonecznych, choć duże znaczenie mają dziś również pompy ciepła, regulatory pogodowe oraz kotły kondensacyjne.
Każde z omawianych tu rozwiązań jest w stanie wpłynąć korzystnie na wysokość płaconych przez nas rachunków, okazuje się przy tym, że są one w stanie pracować niemal w oderwaniu do samych domowników nie wymagając od nich przesadnego zaangażowania.
Pompy ciepła - charakterystyka
Pompy ciepła różnią się między sobą, mogą więc czerpać energię zarówno z powietrza i wody, jak i bezpośrednio z gruntu. Przetworzenie energii na ciepło nie wiąże się z wytwarzaniem dymu i popiołu, nie trzeba więc obawiać się, że na naszym komforcie ucierpi środowisko naturalne. Pompa ciepła może być wykorzystywana do ogrzewania domu, bywa jednak i tak, że jej zadanie rozciąga się na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Oczywiście, decydując się na wykorzystanie w praktyce pompy ciepła musimy liczyć się z tym, że czekać nas będzie nie tylko zakup samego urządzenia. Nie mniej ważne będzie wykonanie instalacji, która będzie napędzać sprężarkę pompy ciepła.
Jeśli zainstalujemy pompę ciepła, zyskamy dostęp do darmowej energii, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że urządzenie tego typu może sprawnie funkcjonować przez długi czas niemal bez udziału samych domowników. Pompa ciepła nie może być wybierana w sposób przypadkowy, kluczowe znaczenie powinno być więc dostosowanie jej do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, z jakim mamy do czynienia w domu. Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie, które pozwala nam na modelację mocy, można je bowiem płynnie dostosowywać do zmieniających się potrzeb.
Kotły kondensacyjne
Innym produktem, który umożliwia ogrzewanie domu są kotły kondensacyjne, dla których charakterystyczne jest to, że wykorzystują ciepło zawarte w spalinach podczas spalania oleju i gazu. Ich wykorzystanie to duży sukces nauki, w tradycyjnych kotłach nie istnieje bowiem taka możliwość. W praktyce oznacza to, że kotły kondensacyjne zużywają znacznie mniej paliwa niż ich klasyczne odpowiedniki nawet pomimo tego, że ich zadaniem jest uzyskanie takiej samej ilości ciepła.
Warto zwrócić uwagę i na to, że posiadają zamkniętą komorę spalania, co całkowicie izoluje je od pomieszczenia, można więc liczyć na to, że będą znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu, bez ryzyka zatrucia się tlenkiem węgla, do którego powstania dochodzi podczas spalania, jeśli zaczyna brakować tlenu. Kotły kondensacyjne to rozwiązania, którymi warto się zainteresować także dlatego, że praktycznie nie ma takiego miejsca w domu, w którym nie dałoby się ich zainstalować. Nie może być jednak inaczej, skoro powietrze niezbędne w procesie spalania jest pobierane z zewnątrz, a nie z samego pomieszczenia.
Kolektory słoneczne
Warto wspomnieć także o kolektorach słonecznych i to nawet pomimo tego, że w naszych warunkach klimatycznych nie są one jeszcze w stanie zapewnić centralnego ogrzewania. Dziś wykorzystuje się je jedynie w charakterze pomocniczym, energia wykorzystywana przez nie pochodzi jednak z promieniowania słonecznego, dzięki czemu można mówić o sporych oszczędnościach.