Skuteczne i tanie zakupy materiałów budowlanych

Nie ma chyba takiego inwestora, któremu nie zależałoby na tym, aby do budowy jego domu wykorzystane zostały najlepsze materiały budowlane. Trudno dziwić się jednak, że jakość nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę podczas dokonywania wyboru.

Nikt nie lubi przecież przepłacać, a ceny bardzo podobnych do siebie produktów potrafią różnić się zasadniczo. Nie powinno być zaskoczeniem to, że tylko zakup przemyślany i skumulowany jest tym, który może zaowocować ostatecznym sukcesem.

Kosztorys

Pierwszym krokiem powinno być więc przygotowanie kosztorysu budowy domu. Nie jest to proste, warto więc poprosić o pomoc kierownika budowy lub projektanta, dokładny kosztorys może bowiem stanowić dla nas ogromne ułatwienie. Zawiera on zestawienie niezbędnych nam materiałów budowlanych, a jednocześnie daje nam pewne wyobrażenie o ilości, na jaką musimy zgłaszać zapotrzebowanie. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i praktyczne, chroni nas bowiem przed nieprzyjemnymi niespodziankami, do których potrafi dochodzić już na dalszych etapach budowy.

Kosztorys sprawi, że nie zapomnimy nawet o pozornie drobnych rozwiązaniach, których brak może zahamować prace budowlane, a jednocześnie uchroni nas przed nadwyżkami materiałów, których sprzedaż może okazać się dość kłopotliwa. Samo kupno materiałów ni musi być zresztą zadaniem, z którym będziemy się zmagać samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy powierzyli je firmie wykonawczej odpowiedzialnej za samą budowę domu.

Jeśli mamy do czynienia z dobrym i uczciwym fachowcem, możemy liczyć na najlepszy wybór, nie musimy też martwić się o jakość wybranych przez niego produktów. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, nie musimy bowiem samodzielnie analizować kolejnych ofert. Zyskuje jednak również sama ekipa budowlana, zakup materiałów budowlanych staje się dla niej bowiem dodatkowym źródłem dochodów.

Skuteczne i tanie zakupy materiałów budowlanych

Zakup materiałów

Materiały można kupić korzystając z zaprzyjaźnionego składu budowlanego, a do tego często okazuje się, że firma budowlana z doświadczeniem może w nim liczyć na spory rabat. Niestety, należy liczyć się też z pewnym ryzykiem. Bywa i tak, że wykonawca poszukuje przede wszystkim własnego zysku, a to odbija się na jakości wybranych przez niego produktów. Jeśli nie chcemy znaleźć się w takiej sytuacji, starajmy się mieć choćby ogólne pojęcie o ofercie dostępnej aktualnie na rynku.

Nie oznacza to zresztą, że samodzielny zakup okaże się posunięciem działającym na naszą niekorzyść. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście złożenie wizyty w składzie budowlanym. W zdecydowanej większości przypadków zatrudnienie znajdują tam wykwalifikowani pracownicy, którzy nie mają problemu z rozszyfrowaniem zawartości tabelek wchodzących w skład kosztorysu. Współpraca z nimi jest korzystna również w momencie pojawienia się wątpliwości, tu przydaje się bowiem charakterystyczna dla nich wiedza.

Szacowanie potrzeb

Jeszcze przed zakupami dobrze jest zorientować się, jaka ilość materiałów jest nam niezbędna. Warto też pamiętać o kwestiach logistycznych, jeśli więc istnieje taka możliwość, warto jak najwięcej produktów kupować w jednym składzie budowlanym. Najlepiej, jeśli znajduje się on w odległości, która nie przekracza 50 kilometrów od miejsca budowy.

Pozwoli to na rozwiązanie kwestii związanych z transportem przy minimalnych jedynie kosztach. Może się okazać i tak, że z najkorzystniejszymi ofertami będziemy mieli do czynienia na portalach aukcyjnych. W takim przypadku warto poddać szczególnej analizie koszty transportu i w oparciu o nie oceniać rzeczywistą opłacalność.