Ceramika, a budowa domu
Budowa domu przy zastosowaniu ceramiki
Wypalenie gliny dało początek powstaniu bardzo ważnego materiału, jakim jest ceramika. Co ważniejsze, ma ona zastosowanie we współczesnym budownictwie i pełni istotną funkcję, ponieważ jest stosowana do wznoszenia ścian. Do powstania ceramiki wykorzystuje się bardzo wysoką temperaturę, która osiąga wartość ponad 700 stopni Celsjusza. Dzięki temu materiał ten jest bardzo odporny na skrajnie niskie temperatury i przez to charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ceramika poryzowana powstaje przy udziale mączki drzewnej połączonej z trocinami, które w późniejszym etapie ulegają spaleniu. W ten sposób powstają pory, które wypełniają się powietrzem. To wszystko sprawia, że ceramika poryzowana jest znacznie lepszym materiałem izolacyjnym niż jej tradycyjna odmiana.
Zestawienie wad i zalet ceramiki budowlanej
Największymi walorami ceramiki budowlanej jest zdecydowanie jej długoletnia trwałość i duża akumulacja ciepła. Jest ponadto bardzo odporna na ogień i zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, a oprócz tego elementy z niej wykonane są niedrogie. Wśród wad tego rodzaju ceramiki wymienia się natomiast dość dużą wagę elementów z niej wykonanych oraz duży nakład pracy przy stawianiu ścian. Cechuje ją również dość duża nasiąkliwość.
Zastosowanie wyrobów z ceramiki
Jak już wiadomo, ceramika powstaje z gliny, dlatego jej rodzaj jest punktem wyjścia do głównego podziału elementów ceramicznych. Wyróżnia się produkty pełne i drążone. Pierwsze to cegły, a drążone to pustaki. Zgodnie z ogólną zasadą, ściany pełniące funkcje konstrukcyjne i termoizolacyjne powstają z ceramiki poryzowanej. Natomiast ściany o dwóch lub trzech warstwach mogą powstawać zarówno z ceramiki poryzowanej, jak i tradycyjnej. Poza ścianami, dzięki właściwościom ceramiki budowlanej mogą powstawać przewody wentylacyjne i kominowe. Żeby dokonać zakupu elementów budowlanych wykonanych z ceramiki, warto osobiście pojawić się na składzie budowlanym, w hurtowni lub u producenta, by ocenić wygląd i stan elementów ceramicznych.