Co to jest dom pasywny?

 

Zasadniczo jest to budynek, który zużywa bardzo mało energii do ogrzewania i chłodzenia. Jednocześnie gwarantuje komfort na najwyższym poziomie. Jest tak energooszczędny, że pozwala zaoszczędzić nawet 90% kosztów ogrzewania. W takim domu stosuje się najnowszą technologię izolacji, zrównoważoną wentylację z odzyskiem energii oraz ograniczenie mostków termicznych.

Jakie są wymagania dla domu pasywnego?

Budynek musi spełniać konkretne wymagania. Jednym z głównych kryteriów jest ogrzewanie pomieszczeń. Zapotrzebowanie na energię nie może tutaj przekraczać 15 kWh/m2 powierzchni mieszkalnej rocznie lub 10 W/m2 przy szczytowym zapotrzebowaniu. Stanowi to duży kontrast, biorąc pod uwagę 100 W/m2 dla tradycyjnego domu.

Ważną rolę odgrywa też energia pierwotna. Całkowita energia potrzebna do wszystkich zastosowań domowych (ogrzewanie, ciepła woda, elektryka) nie powinna przekraczać 60 kWh/m2 powierzchni mieszkalnej rocznie.

Ponadto budynki pasywne są bardzo szczelne. Nie mogą oferować więcej niż 0,6 wymiany powietrza na godzinę przy 50 paskalach ciśnienia. Na koniec zwróć uwagę na komfort termiczny we wnętrzach. 

Co to jest dom pasywny?

O czym warto jeszcze pamiętać?

Zasadniczo dom pasywny zaprojektowany jest tak, by nie wymagał zbyt dużo energii do ogrzewania lub chłodzenia. Musi być szczelny, zapewniać ciągłą izolację i doskonały system kontroli jakości powietrza. Zwróć uwagę na okna z potrójnymi szybami.

Projektanci starają się wyeliminować zjawisko zwane mostkiem termicznym. Występuje wówczas, gdy temperatura jednego materiału przenosi się na inny poprzez kontakt fizyczny. Wówczas w domu panują względnie stałe temperatury. Powietrze jest stale filtrowane. Dzięki temu możesz spokojnie i głęboko oddychać. Nowoczesne systemy kierują teraz ciepło lub schłodzone powietrze do konkretnego wnętrza, zamiast rozprowadzać je po całym domu. Grubsze ściany skuteczniej zatrzymują ciepło. Warto też wspomnieć o Izolacji, która tworzy barierę akustyczną.  Globalnym trendem jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Dom pasywny doskonale wpasowuje się w ten nurt.