Jak zdezynfekować i wyczyścić studnię?
Woda ze studni wciąż w wielu przypadkach jest niezbędna. To komfortowa i niedroga alternatywa dla wody wodociągowej. Niestety musisz regularnie dbać i odkażać studnię. Systematyczne oczyszczanie wody jest niezbędne. Muszą o tym pamiętać wszyscy właściciele ujęć. Dzięki temu można się uchronić przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami.
Odkażanie wody ze studni
Odkażanie wody wcale nie musi być skomplikowane. Potrzebne preparaty można znaleźć w sklepach. Cały proces zwykle trwa jedną dobę. Ochroni nas przed bakteriami i innymi mikroorganizmami. Woda ze środkiem dociera do każdego miejsca w instalacji. Dlatego wcześniej należy powiadomić wszystkie osoby korzystające z danego ujęcia, aby nie używały wtedy wody.
Należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, które ułatwią i usprawnią pracę. Możemy do nich zaliczyć gumowe rękawiczki, duże wiadro, szczotkę do czyszczenia, wąż ogrodowy, środek wybielający i wapno chlorowane. Ilość wapna uzależniona jest od wielkości studni.
Chlorowanie jest niezwykle skuteczne. Z drugiej jednak strony jest uciążliwe i zajmuje dużo czasu. Dlatego alternatywnie można się zdecydować na instalację profesjonalnej lampy bakteriobójczej. Gwarantują komfortową dezynfekcję wody. Promienie UV efektywnie eliminują bakterie i wirusy. Jednocześnie pod wpływem nowoczesnych lamp woda nie zmienia smaku i zapachu. Podczas filtracji nie dodaje się żadnych substancji chemicznych.
Rzetelna renowacja studni powinna być przeprowadzana przez specjalistyczną ekipę. Wtedy masz pewność, że zrobi to dokładnie. Ponadto nie ryzykujesz zdrowiem swoim i najbliższych.
Bezwykopowe technologie
Bezwykopowe nowoczesne technologie zapewniają dokładną i szybszą renowację kanałów sanitarnych i studni. Wykorzystywane są również do czyszczenia instalacji deszczowych, przemysłowych oraz ogólnospławnych. Profesjonalna renowacja studni może polegać na skrupulatnym pokryciu kanału odpowiednią chemią budowlaną lub wykorzystaniu wkładów GPR razem z solidną instalacją wzmocnienia.
Wybierając metodę, należy mieć na uwadze stopień agresywności w studni, którą chcemy wyczyścić. Pierwsza metoda składa się z następujących etapów:
- Właściwe przygotowanie podłoża.
- Zastosowanie środków zaliczanych do chemii budowlanej.
Studnia przygotowana w ten sposób staje się odporna na ścieranie, środki ropopochodne, mróz i chlorki. Jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.
Druga metoda składa się natomiast z następujących etapów:
- Prace przygotowawcze przed montażem.
- Montaż poszczególnych elementów studni.
Dzięki tej metodzie powstaje doskonale wzmocniony, 100% szczelny i odporny na działanie ścieków system kanalizacyjny. Przed przystąpieniem do właściwego etapu prac należy koniecznie oczyścić wnętrze studni, przyłącza i kinetę główną. Następnie należy zdjąć stopnie złazowe, drabinę oraz inne elementy, które wystają w światło studni. Musimy również pamiętać o zakorkowaniu dopływu ścieków w każdym dolocie studni. W tym celu wykorzystuje się elastometerowe korki pneumatyczne.