Pale CFA - jak działają?

Pale CFA stały się najskuteczniejszą metodą na stawianie fundamentów na niełatwych w funkcjonowaniu gruntach. Dowiedz się, jaka jest technologia wytwarzania i stosowania pali CFA!

Pale CFA - ergonomiczne zastosowanie dla trudnych warunków budowy

Nazwa pali CFA pochodzi od określenia technologicznego - Continuous Flight Auger Piles. Dosłowne tłumaczenie tego zjawiska brzmi “pale formowane poprzez zastosowanie świdra ciągłego. Zaliczymy do nich ten typ elementów konstrukcyjnych o przeznaczeniu budowlanym, które wykorzystuje się do tworzenia fundamentów o sporych głębokościach na trudnym terenie. Są one na tyle praktycznym rozwiązaniem, że z ich pomocą stworzyć można całe ściany palowe, także przy konstrukcjach oporowych. Pale CFA wspierają montaż ekranów akustycznych oraz procesy przy budowie mostów. Wykonywane są na miejscu przeprowadzanych zabiegów tworzenia nowej architektury. Przemysłowe wiercenie pali CFA polega na zastosowaniu charakterystycznych świdrów. Poprzez ruch obrotowy pale zostają dowiercone w wybranej i ustalonej wcześniej głębokości. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do świdra specjalnej mieszanki betonowej. Wykop wypełniony zostaje pod ciśnieniem. Gdy proces betonowania zostanie zakończony, do świeżo przygotowanej mieszanki wprowadzone zostają zbrojone szczegóły, dzięki którym pale mogą się stabilnie utrzymywać w podłożu.

Pale CFA - gdzie mogą być stosowane?

Wiercenie pali oraz ich montaż odbywać się może na dowolnym rodzaju gruntu. Możemy tutaj wyróżnić fundamenty osadzane na:

  • piasku
  • pyle
  • żwirze
  • glinie
  • miękkich skałach
  • warstwach wodonośnych

 Pale CFA - jak działają?

Najczęściej produkowane pale CFA posiadają średnice w przedziale 400 - 1200 mm. Umieszcza się je na głębokość około 20 m. Przyglądając się z bliska technologii budownictwa w krajach europejskich oraz Ameryki, możemy zauważyć rozwiązania jeszcze większych pali CFA. Występują odpowiedniki o 1500 mm średnicy i można umieszczać je na głębokościach sięgających nawet 30 m. Tak przygotowane pale są niezwykle wytrzymałym materiałem fundamentowym. Obecnie w naszym kraju coraz więcej firm budowlanych oferuje usługi wiercenie pali CFA. Nawet, jeśli dana firma budowlana nie posiada specjalistycznego sprzętu do wiercenia, zawsze może wypożyczyć go od firmy konkurencyjnej, udostępniającej sprzęty tego typu na godziny. Nie ma z tym żadnego problemu. Sprzęty do produkcji pali CFA dostarczane są pod wskazane adresy placów budowy w trybie ekspresowym. Zestawy te są wysoce wyspecjalizowane, z łatwością można kontrolować każdy parametr pracy. Dzięki temu nowe, postawione pale są niezawodne i skuteczne.

Wiercenie pali - pod jakie obiekty?

Nie ma takiego obiektu budowlanego, któremu nie pomogłoby wiercenie pali, jeśli mówimy o architekturze mającej znaleźć swoje miejsce na nietypowym i trudnym gruncie. Dzięki palom CFA można zyskać gwarancję, że stabilne i trwałe pozostaną:

  • domy
  • budynki o charakterze gospodarczym
  • mosty
  • budynki przeznaczone do hodowli zwierząt
  • budynki do składowania surowców spożywczych
  • magazyny
  • punkty obserwatoryjne
  • obiekty urozmaicające lokalną architekturę krajobrazu (np. wieże widokowe)

Pale CFA - koszty stosowania

W ostatnich latach, z powodu coraz szerszego i łatwiejszego dostępu do technologii CFA, ceny za usługi projektowania, wykonywania oraz montażu pali znacznie się obniżyły. Wpłynęło to niewątpliwie na podniesienie komfortu pracy wielu ekip budowlanych, a także na jakość wykonywanych prac. Teraz tworzone budynki o szerokim przeznaczeniu i zastosowaniu zachowują jeszcze wyższy stopień stabilności za odpowiednio dobraną cenę. Średnio zarabiający mogą sobie pozwolić na wynajęcie ekipy budowlanej stosującej pale CFA bez konieczności zadłużania się i ciągłej analizy zarobków w trosce o to, czy na pewno wystarczy na postawienie całego fundamentu planowanej budowy. Pale CFA to jedno z najlepszych rozwiązań technicznych, jakimi cieszyć się może współczesna dziedzina budownictwa. Dzięki niemu prace na placach nie przedłużają się w nieskończoność, a fundamenty stawia się o wiele szybciej, niż za pomocą tradycyjnych metod murowania.

Partner materiału jest: Wercenie-pali.pl - Pale CFA dla budownictwa.