Prawidłowe ocieplenie dachu. Zrób to sam!

Niezależnie od tego, czy chcemy ocieplić dach w domu, który jest dopiero budowany, czy zrobić to w budynku już zamieszkałym, który np. posiada nieocieplony strych, musimy zrobić to prawidłowo. Tylko poprawna termoizolacja dachu spełni swoje zadanie. A jest nim nie tylko ograniczenie straty ciepła, ale także odpowiednie wytłumienie.

Sprawdzamy konstrukcję dachu

Jeszcze przed zakupem materiałów izolacyjnych, które wykorzystamy do ocieplenia dachu, musimy dokładnie przyjrzeć się jego konstrukcji. Zwłaszcza wtedy, kiedy dach ma już swoje lata. Należy sprawdzić szczelność poszycia dachowego oraz stan belek i więźby. Jeśli nie ma żadnych odkształceń, a drewno jest zdrowe, możemy przystąpić do kolejnego etapu, którym jest wybór odpowiedniej izolacji.

Ciepło zimom, chłodno latem i cicho

Tutaj warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy po ociepleniu poddasza. Jeśli chcemy osiągnąć zarówno wysoki komfort termiczny, jak i akustyczny, to należy wybrać materiał, który pozwoli nam to osiągnąć. Bez wątpienia będzie to wełna mineralna, najlepiej wełna skalna. Dlaczego?

W przeciwieństwie do styropianu jest ona sprężysta i idealnie wypełnia szczeliny pomiędzy krokwiami. Poza tym, za sprawą swojej struktury, pozwala na doskonałe wyciszenie izolowanych pomieszczeń. Nie bez powodu używana jest do wyciszania podłóg i ścian. Na poddaszu sprawdzi się równie dobrze, wyciszając dźwięk deszczu czy tłumiąc odgłosy wiatru. Poza tym wełna skalna jest niepalna, co znowu stanowi dodatkową zaletę, ponieważ ochroni poszycie dachowe przed pożarem.

Prawidłowe ocieplenie dachu. Zrób to sam!

Dobry plan to przyszłe oszczędności

Prawidłowe ocieplenie poddasza musi być dobrze zaplanowane. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, nie tylko koszty samej inwestycji, ale przede wszystkim należy określić efekty, jakie chcemy uzyskać – jak to zrobić dowiesz się na https://elewacyjni.pl/aktualnosci/sprobujmy-odpowiedziec-na-pytanie-jak-ocieplic-prawidlowo-poddasze.html. Jeśli chcemy tylko ocieplić poddasze, ale nie planujemy tam mieszkać, to wystarczy ocieplenie stropu. Jeśli jednak chcielibyśmy kiedyś korzystać z poddasza w sposób użytkowy, to lepiej ocieplić cały dach.

Pamiętajmy, że zła decyzja może okazać się dla nas kosztowna, kiedy np. będziemy chcieli zmienić przeznaczenie poddasza na użytkowe, już po wykonanej wcześniej izolacji stropu. Poniesiemy wtedy niepotrzebne koszty, wynikające z braku przemyślanego planu.