Różnorodność materiałów ogniotrwałych

Jeżeli z jakiegoś powodu nagle zabrakłoby dzisiaj materiałów ogniotrwałych, praca większości hut metalu i szkła stałaby się niemożliwa. Jednak to nie jedyne obszary, w których materiały te znajdują zastosowanie. W mniejszym lub większym stopniu okazują się one niezbędne w zasadzie we wszystkich branżach przemysłu. Różnorodność materiałów ogniotrwałych jest dziś bardzo duża. Do ich produkcji wykorzystuje się różne technologie, a przede wszystkim odmienne składniki, decydujące o ostatecznych parametrach materiału.

 

Użyteczność materiałów ogniotrwałych

Najogólniej rzecz ujmując, materiały ogniotrwałe służą oddzieleniu przestrzeni, w której panuje wysoka temperatura od otoczenia. Jednak jaki jest tego cel? Czemu materiał wysokoglinowy czy też kwarcowy jest tak potrzebny? Po pierwsze chodzi o kwestię bezpieczeństwa. Materiał ogniotrwały zapewnia, iż ogień nie przedostanie się z komory pieca na zewnątrz, zatem znika ryzyko pożaru. Poza tym, zastosowanie wysokiej jakości materiałów ogniotrwałych zwiększa komfort pracowników hut. Rzecz w tym, iż ściany ognioodporne uniemożliwiają rozchodzenie się ciepła po hali. Dzięki tej właściwości dochodzi również do znacznej oszczędności energii, gdyż całe wytwarzane ciepło jest wykorzystywane przez piec lub inne urządzenie. Tym samym, wykorzystywanie skutecznych materiałów ogniotrwałych zapewnia oszczędność.

 

Od czego zależy ogniotrwałość materiału?

Jak już wspomniano we wstępie, o ogniotrwałości danego materiału decydują różne czynniki. Należy zauważyć, że obecnie wykorzystuje się co najmniej kilka różnych technologii wytwarzania tego rodzaju materiałów. Ponadto, każdy z nich ma nieco inny skład. Dodanie jednego składnika czy tez zmiana proporcji składników to czynności, za sprawą których materiał może drastycznie zmienić właściwości. Przykładowo, ażeby zwiększyć trwałość konstrukcji, dodaje się do niej większe ilości glinu. Materiał wysokoglinowy zyskuje na ogniotrwałości, zwłaszcza pod obciążeniem. Dlatego też przeważnie wykorzystuje się go do konstrukcji podstaw pieców, które nieustannie działają pod dużym obciążeniem. Warto również wspomnieć, że nie każdy materiał wysokoglinowy zawiera tyle samo gliny, tym samym nie każdy cechuje się identycznymi parametrami. Dlatego tez przy projektowaniu pieców hutniczych i innych urządzeń czy maszyn pracujących w wysokiej temperaturze, biorą udział wykwalifikowani fachowcy, którzy są w stanie precyzyjnie określić, który materiał najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

 

Poza wysokoglinowym, warto wspomnieć również kilka innych najpopularniejszych materiałów ogniotrwałych. Często stosowane są np. konstrukcje chromitowe. Poza odpornością na wysokie temperatury, wykazują się również niewrażliwością na oddziaływanie zmiennego ph. Dlatego też często znajdują zastosowanie jako przegroda między środowiskiem kwaśnym i zasadowym w warunkach podwyższonej temperatury. Warto także wspomnieć o materiałach powstałych na bazie magnezu. Spotkać je można w starych piecach martenowskich, ale również w wielu piecach elektrycznych. Doceniane przez fachowców są również materiały określane jako krzemianowe. Powstają one na bazie kwarcu lub materiałów pokrewnych. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy ścian pieców hutniczych.

 

Różnorodność materiałów ogniotrwałych