Co wpływa na cenę lokalu komercyjnego?

Obecnie z łatwością można zauważyć rosnące zainteresowanie kupnem lokali komercyjnych. Wielu przyszłych inwestorów ma sprecyzowany, oryginalny plan, który po wdrożeniu w życie powinien przynieść spore dochody. Ceny poszczególnych nieruchomości są bardzo zróżnicowane, utrudniając podjęcie ostatecznej decyzji. Co wpływa na koszt lokalu komercyjnego?

Polska liderem Europy

Terminem lokali komercyjnych określa się powierzchnie użytkowe, które przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej. Ich zasadniczą funkcją jest generowanie dochodu z tytułu wynajmu. W ostatnim roku to właśnie w Polsce padł rekord pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne, czyniąc kraj liderem w całej Europie. Najbardziej popularne niezmiennie pozostają nieruchomości biurowe oraz handlowe.

Lokalizacja nieruchomości komercyjnej

W przypadku każdego obiektu użytkowego, wyceny dokonuje rzeczoznawca. Jeśli chodzi o lokale komercyjne, pod uwagę branych jest znacznie więcej czynników z uwagi na to, że nieruchomość ma być źródłem dochodu. Ogromne znaczenie ma zatem położenie budynku komercyjnego. Cena lokalu uzależniona jest zatem od atrakcyjności okolicy, w której się znajduje. Pomieszczenia biurowe w dzielnicy biznesowej są o wiele droższe niż lokale na obrzeżach miasta. Im bliżej centrum, tym wyższe są stawki za metr kwadratowy nieruchomości. Jeśli obiekt znajduje się dalej od centrum, lecz stanowi część większego kompleksu, jego cena również nie będzie należeć do najniższych.

Lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników jeśli chodzi o dochody. Myśląc o zakupie lokalu magazynowego, należy rozważyć obiekt znajdujący się w miejscu z dobrym połączniu komunikacyjnym, dalej od centrum. Z kolei zakup obiektu z myślą o restauracji z pewnością przyniesie większe zyski, jeśli lokal będzie znajdować się w modnej i chętnie odwiedzanej dzielnicy.

Co wpływa na cenę lokalu komercyjnego?

Stan techniczny lokalu

Kondycja nieruchomości to czynnik, na który w pierwszej kolejności zwracają uwagę kupujący. O wartości obiektu decyduje jego stan techniczny, a także wszelkie udogodnienia. Kupując lokal z myślą o prowadzeniu działalności gastronomicznej, warto zwrócić uwagę, czy posiada on wszelkie urzędowe pozwolenia. Nieruchomość można kupić o wiele taniej, jeśli jej stan wymaga remontu lub podjęcia kosztownych działań. Wówczas należy przeliczyć, czy inwestycja jest opłacalna, aby nie wpadać w dodatkowe koszty jeszcze przed startem biznesu.

Najbliższe otoczenie

Warunki zewnętrzne to kolejny czynnik regulujący wartość obiektu. W zależności od przeznaczenia lokalu, kupujący zwykle sprawdzają, czy przed budynkiem znajduje się parking dla pracowników oraz klientów. Niemałe znaczenie ma też prestiż okolicy i sąsiadujące budynki. Inwestycja minie się z celem, jeśli początkowe założenia zupełnie się nie sprawdzą. Przykładem takiego biznesu może być na przykład sklep monopolowy w okolicy szkół, przedszkoli i placów zabaw. Przed zakupem należy więc dokładnie przeanalizować, czy sąsiadująca okolica spełni swoje zadanie i wpłynie na pomyślność interesu.

Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - agencja nieruchomości komercyjnych Warszawa.